Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 listopada 2024 23:35
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Naukowcy z UMCS w gm. Werbkowice. Badają występowanie „zemsty Stalina”

Naukowcy z UMCS w Lublinie badają w gminie Werbkowice występowanie barszczu Sosnowskiego. W planach jest opracowanie skutecznych metod zwalczania tej wyjątkowo inwazyjnej rośliny. Jest nadzieja, że dzięki współpracy naukowców z Polski i Ukrainy w przyszłości uda się całkowicie wyeliminować ją z naszego regionu.
Barszcz Sosnowskiego stanowi poważne zagrożenie zarówno dla zdrowia ludzi, jak i dla środowiska naturalnego.
Barszcz Sosnowskiego stanowi poważne zagrożenie zarówno dla zdrowia ludzi, jak i dla środowiska naturalnego.

Autor: gov.pl

W gminie Werbkowice trwa intensywna walka z barszczem Sosnowskiego. Pracownicy Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS w Lublinie, pod kierunkiem dr hab. prof. UMCS Agnieszki Hanaki i dr Anny Rysiak, prowadzą szczegółowe badania występowania tej niebezpiecznej rośliny. Badania terenowe w gminie Werbkowice są częścią szerszego, międzynarodowego projektu finansowanego ze środków europejskich. Działania te mają ograniczyć zasięg barszczu Sosnowskiego na obszarze przygranicznym Polski i Ukrainy.

Naukowcy z UMCS ściśle współpracują z partnerami z Ukrainy – Lwowską Izbą Rolniczą i Lwowskim Uniwersytetem Rolniczym w Dublanach. Gmina Werbkowice aktywnie wspiera działania naukowców, udostępniając im tereny do badań i zapewniając niezbędne środki. Współpraca ta ma na celu długofalowe ograniczenie występowania barszczu Sosnowskiego na terenie gminy i ochronę zdrowia mieszkańców.

Barszcz Sosnowskiego stanowi poważne zagrożenie zarówno dla zdrowia ludzi, jak i dla środowiska naturalnego. Kontakt z sokiem tej rośliny może powodować ciężkie oparzenia skóry. Dlatego tak ważne jest szybkie wykrywanie i usuwanie stanowisk barszczu.

Naukowcy z UMCS będą kontynuować monitoring stanowisk barszczu Sosnowskiego w gminie Werbkowice i opracują skuteczne metody jego zwalczania. Jest nadzieja, że dzięki tej współpracy w przyszłości uda się całkowicie wyeliminować tę niebezpieczną roślinę z naszego regionu.

Barszcz Sosnowskiego to gatunek rośliny zielnej z rodziny selerowatych. Pochodzi z okolic Kaukazu. Nazwany został od nazwiska rosyjskiego botanika, Dmitrija Iwanowicza Sosnowskiego. Do Polski sprowadzono go w końcu lat 50. XX w., jako dar radzieckiego Wszechzwiązkowego Instytutu Uprawy Roślin w Leningradzie. Miał być rośliną pastewną, a stał się rośliną inwazyjną i spontanicznie rozprzestrzenił na rozległych obszarach. W Polsce zaliczany jest do najgroźniejszych gatunków roślin inwazyjnych. W krajach byłego Związku Radzieckiego od końca lat 90. XX w. nazywano go „zemstą Stalina”. Z powodu problemów z uprawą i zbiorem, a głównie z powodu zagrożenia zdrowia ludzi, uprawy barszczu Sosnowskiego porzucano. Ale te rośliny w szybkim tempie rozprzestrzeniły się spontanicznie. Są trudne do zwalczania. Powodują degradację środowiska przyrodniczego. W Polsce i w krajach Unii Europejskiej barszcz Sosnowskiego objęty jest prawnym ograniczeniem uprawy.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
mieszkaniec 07.08.2024 20:55
Trochę kiepsko wybrali. Prawdziwe barszczowe zagłębie to jest pod Starym Machnowem.

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kdfsdTreść komentarza: Wyjątek! Volvo a nie Audi! Widać, że przyjezdny.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 11:35Źródło komentarza: Warszawiak piratował pod Hrubieszowem. Sporo kosztowała go szaleńcza jazdaAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Wszystko co dane będzie odebrane dla weaszego dobra lub sprzedane braciom Niemcom i słuPOm.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 08:01Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Patologia Oszustów zabierze teraz im garki czajniki i inne kuchenne przedmioty otrzymane od niedobrego PIS i POsadzą na dołek.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 07:57Źródło komentarza: Gmina Mircze: Gospodynie z Kryłowa działają od pół wiekuAutor komentarza: mieszkaniec województwaTreść komentarza: Dokładnie wyborca, jak podnosili sobie pensyjki to cicho sza o temacie, a teraz minęło pół roku od wyborów i się obudzili żeby sięgać do kieszeni ludzi którzy z roku na rok biednieją przez te wszystkie opłaty i ciągłe podwyżki. Radzę przyjrzeć się jaka opcja jaki radny zagłosuje za.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 07:46Źródło komentarza: Ceny w górę. Podwyżki za śmieci w kolejnych miastach. I końca nie widaćAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Porażka to jest twoja ortografia panie burak. Ty się lepiej po tym twoim "mugłbym" nie podpisuj Polak bo wstyd.Data dodania komentarza: 3.11.2024, 22:46Źródło komentarza: Mateusz Morawiecki i Przemysław Czarnek wizytowali szpital w Tomaszowie Lubelskim [ZDJĘCIA]Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Oj panie burak dzień w którym pasożytom socjalnym takim jak ty zabiorą cały socjal będzie najpiękniejszym dniem mojego życia.Data dodania komentarza: 3.11.2024, 22:38Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczenia
Reklama