Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 22:13
Reklama
Reklama

gm. Tereszpol: Historia odkryta na nowo [ZDJĘCIA]

18 września na cmentarzu parafialnym w Tereszpolu-Zaorendzie odbyło się upamiętnienie żołnierzy walczących w II wojnie światowej. To efekt działań Instytutu Pamięci Narodowej.
gm. Tereszpol: Historia odkryta na nowo [ZDJĘCIA]
Prace wykonano dzięki zaangażowaniu Instytutu Pamięci Narodowej.

21 czerwca br. została przeprowadzona ekshumacja zwłok dwóch żołnierzy Wojska Polskiego, poległych 17 września 1939 r., z mogiły zbiorowej, znajdującej się na cmentarzu parafialnym w Tereszpolu-Zaorendzie.  Ekshumowane szczątki zostały złożone do zbiorowej mogiły wojennej żołnierzy, poległych 26 września 1939 r., znajdującej się na tym samym cmentarzu. We wrześniu wykonane zostało nowe upamiętnienie na mogile zbiorowej, na którym zamieszczono ustalone nazwiska żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, poległych w walce z Niemcami 26 września 1939 r., a także żołnierzy Wojska Polskiego, zamordowanych przez Niemców 17 września 1939 r. Dzięki działaniom podjętym przez Instytut Pamięci Narodowej, udało się godnie upamiętnić żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny, a jednocześnie przywrócić społecznej świadomości ich nazwiska. Działania te zbiegły się z przypadającym w tym roku 100-leciem powołania Korpusu Ochrony Pogranicza, formacji, w której jednostkach służyli spoczywający w mogile zbiorowej.

18 września odbyło się uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na mogile wojennej, znajdującej się na cmentarzu parafialnym. – Instytut Pamięci Narodowej od wielu lat ma możliwości, remontowania, odszukiwania i porządkowania grobów wojennych – mówił dr hab. Jacek Romanek. Zwrócił się do obecnej na uroczystości młodzieży. – Praca IPN jest początkiem drogi, którą chciałbym, abyście wy dalej ponieśli. Dysponujemy środkami, możemy remontować, ale chcemy aby opiekę nad takim miejscem sprawowała młodzież szkolna. Mam nadzieje, że to nowe upamiętnienie doda sił i energii, aby nie tylko pamiętać o tych żołnierzach, którzy tu spoczęli, ale pamiętać o historii II wojny światowej – podkreślił. 

 Jak podkreślał wójt gminy Tereszpol Jacek Pawluk wydarzenie miało na celu oddanie hołdu tym, którzy złożyli najwyższą ofiarę w imię wolności i bezpieczeństwa. – Pochowani tu żołnierze walczyli z odwagą i poświęceniem, abyśmy my mogli żyć w pokoju. Uroczystość ma szczególny charakter, gdyż to upamiętnienie to nie tylko słowa, ale i czyny. Stajemy w niezwykle ważnej chwili. W chwili, której pochowani 85 lat temu na naszym cmentarzu żołnierze, w większości odzyskali swoje nazwiska. Wielu mieszkańców gminy pochylając się nad tymi grobami, zapalając znicze nie raz zastanawiało się kim byli ci bohaterowie, skąd pochodzili, w jakich okolicznościach zginęli – mówił. Dodał, że żołnierze od teraz będą spoczywać w miejscu które na miarę naszych czasów godnie upamiętni ich zasługi, w miejscu które będzie  wszystkich inspirować do budowania przyszłości na fundamencie ich bohaterstwa – dodał. 

Wspólnej modlitwie przewodniczył oraz mogiłę poświęcił ks. Janusz Dudzicz, proboszcz parafii w Tereszpolu. Podkreślił, że niezwykle ważny jest fakt iż na mogile znajduje się krzyż. – Nasz pan umarł na krzyżu, złożył ofiarę. Nasi bracia którzy są pochwali też złożyli ofiarę za naszą wolność i ojczyznę. Krzyż to znak ofiary i zwycięstwa. Dziękuję, że ten krzyż stoi. Nasi bracia, którzy tam leżą poturbują modlitwy, a my potrzebujemy pamięci, pomnika i lekcji historii, patriotyzmu i miłości – mówił.

Na zakończenie władze samorządowe, przedstawiciele IPN, młodzież szkolna oraz pracownicy miejscowej biblioteki publicznej złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na grobie bohaterów.

Przeprowadzone prace, zarówno ekshumacja jak i nowe upamiętnienie, zostały sfinansowane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama