Zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki z 15 stycznia 2007 roku w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych sezon grzewczy to czas, w którym warunki atmosferyczne wymagają ciągłego dostarczania ciepła do budynków. Nie ma stałej daty jego rozpoczęcia.
Gdy temperatura na zewnątrz utrzymuje się poniżej 10-12°C
W 2024 roku, podobnie jak w latach poprzednich, decyzję o uruchomieniu ogrzewania podejmą spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty w reakcji na spadające temperatury.
CZYTAJ: Zamość: "Zdradzeni zamościanie"? Po przewrocie w Radzie Miasta radni KO wydali oświadczenie
Zwykle sezon grzewczy zaczyna się wtedy, gdy przez 3 dni z rzędu temperatura na zewnątrz utrzymuje się poniżej 10-12°C, a temperatura w mieszkaniach spada poniżej 20 stopni.
Orientacyjnie jako datę rozpoczęcia sezonu grzewczego przeważnie przyjmuje się 15 października.
Mieszkańcy sami upomną się o ciepłe kaloryfery
Na decyzję o włączeniu ogrzewania wpływ mają również wnioski mieszkańców. Gdy przez kilka dni temperatura utrzymuje się poniżej 10°C, lokatorzy zwykle zaczynają zgłaszać zapotrzebowanie na ciepło, ponieważ ewidentnie brakuje im go w mieszkaniach.
Zamość: Radni byli za. Szykujcie się na podwyżkę opłat za wywóz odpadów
Zawczasu warto odpowiednio przygotować kaloryfery – odpowietrzyć je, żeby uniknąć problemów z ogrzewaniem już po jego uruchomieniu.
Kiedy kończy się sezon grzewczy?
Podobnie jak początek także koniec sezonu grzewczego zależy od pogody. Zazwyczaj kaloryfery przestają grzać w marcu lub kwietniu, gdy temperatury na zewnątrz wreszcie zaczynają wzrastać.
Decyzję o zakończeniu sezonu podejmują te same organy, które odpowiadają za jego rozpoczęcie, czyli administracje budynków lub spółdzielnie.
Napisz komentarz
Komentarze