Właściciele psów i kotów będą musieli zadbać o rejestrację swoich zwierzaków. Będą się tym zajmowali weterynarze, którzy przy okazji wszczepią zwierzętom elektroniczny transponder.
Terminy rejestracji psów i kotów
Zgodnie z przepisami psy będą musiały zostać zarejestrowane najpóźniej podczas pierwszego obowiązkowego szczepienia przeciwko wściekliźnie, natomiast koty przed ukończeniem 12 miesiąca życia.
CZYTAJ: Obrońcy zwierząt zebrali ich dwa razy więcej podpisów, niż potrzebowali
Rejestracja będzie obowiązkowa nie tylko dla zwierząt urodzonych po wdrożeniu przepisów, ale również tych starszych. Jeśli trafią do schroniska lub zostaną sprzedane.
Dostęp z poziomu aplikacji
System KROPiK ma zapewnić łatwy dostęp do danych o zwierzętach. Właściciele psów i kotów będą mogli korzystać z aplikacji mObywatel, aby aktualizować dane dotyczące swoich pupili, śledzić terminy szczepień i zgłaszać ich zgubienie lub znalezienie.
Szacuje się, że około miliona zwierząt domowych w Polsce jest bezdomnych, z czego jedynie 125 tys. przebywa w schroniskach.
Przeczytaj: Gm. Jarczów: Nieszczęśliwy wypadek przy pracy. Kobieta włożyła rękę w siewnik do zboża
Z rejestru będą mogły korzystać również służby: policja, straż miejska, prokuratura oraz Inspekcja Weterynaryjna. Rejestracja powinna pomóc w szybszym odnajdywaniu właścicieli zgubionych lub porzuconych czworonogów.
Dostęp do bazy danych będzie bezpłatny.
Sprawdzą, czy przestrzegasz przepisów
Policja, straż miejska i inspektorzy weterynaryjni będą mogli kontrolować przestrzeganie przepisów przez właścicieli zwierząt. Ci, którzy nie dopełnią obowiązku rejestracji lub oznakowania psa lub kota, muszą liczyć się z grzywną. Kary nie będą nakładane w ciągu pierwszych 12 miesięcy od dnia wejścia w życie obowiązku znakowania i rejestracji psów i kotów.
Wyjątkiem będą psy wykorzystywane do celów specjalnych, np. w wojsku. Dane o ich właścicielach ze względów bezpieczeństwa zostaną ograniczone.
Wiadomo, kto będzie za to odpowiadał
Budowa systemu KROPiK ma kosztować ok. 35,8 mln zł. Rejestr będzie prowadzony przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
Napisz komentarz
Komentarze