"W Polsce jest ok. 4,5 tys. ogrodów działkowych o łącznej powierzchni 40 tys. ha. Na ich terenie znajduje się ponad 900 tys. zagospodarowanych działek" – wylicza Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
I dodaje: „Jest projekt rozporządzenia, które wprowadza ogrody działkowe do każdej strefy planistycznej”.
Tylko w trzech strefach działki są pod ochroną
Użytkownicy Rodzinnych Ogrodów Działkowych od miesięcy apelowali do rządu o zmianę przepisów dotyczących planowania przestrzennego w miastach. Zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami każdy samorząd na swoim terenie może decydować o urządzeniu terenu (formie jego wykorzystania i zabudowania), ustanawiając na danym obszarze jedną z 13 różnego rodzaju stref. Tylko w trzech działki są pod ochroną.
PRZECZYTAJ TEŻ: Kiedy zaczną grzać w blokach? Regulują to pogoda i przepisy
I to właśnie nie daje spać działkowcom.
„W ocenie środowiska polskich działkowców funkcja ROD powinna być dopuszczalna w każdej z przewidywanych stref planistycznych. W ten sposób wszystkie istniejące ogrody miałyby szansę na wprowadzenie do planów miejscowych” – to fragment apelu z jesieni 2023 roku.
Działkowcy bali się, że deweloperzy zabudują im działki
Działkowcy obawiali się, że w erze patodeweloperki przy ROD-osach albo nawet na ich terenie zaczną wyrastać bloki – w myśl zasady, że jeżeli ogródków nie ma w planie, to może ich tam nie być.
CZYTAJ: Skandal! W nowych blokach w Zamościu mieszkańcy nie mają gazu i ciepłej wody
Czas naglił, bo tego rodzaju uporządkowanie przestrzeni samorządy muszą sfinalizować do końca 2025 roku.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii już raz się ugięło i zdecydowało, że ogrody działkowe mogą być w jeszcze jednej strefie: wielofunkcyjnej z zabudową mieszkaniową wielorodzinną. To jednak dla działkowców było za mało.
Ministerstwo zmienia przepisy
– W uzgodnieniach jest rozporządzenie, zgodnie z którym we wszystkich strefach planistycznych dopuszczalne będą ogrody działkowe. Takiego rozwiązania oczekiwali przedstawiciele Polskiego Związku Działkowców – zapowiedział minister Krzysztof Paszyk.
I dodał: – Nikt nie będzie otwierał nawet najmniejszej furtki, aby zmieniały one swoje przeznaczenie.
Znowelizowane przepisy pozwolą wpisać do planu ogródki działkowe w każdej z 13 stref planistycznych.
„Zmiany mają wykluczyć wątpliwości interpretacyjne i obawy działkowców o przyszłość ogrodów” – podkreśla ministerstwo.
Ostateczne decyzje należą do miejscowych radnych.
Napisz komentarz
Komentarze