Uroczystość rozpoczęła się od prelekcji Piotra Greszty, absolwenta historii KUL i autora pracy „Bitwa pod Cześnikami w kontekście działań wojennych na Zamojszczyźnie we wrześniu 1939 r.”, uznanej przez IPN za Najlepszy Debiut Historyczny 2021 Roku w zakresie historii najnowszej w kategorii prac magisterskich.
PRZECZYTAJ: Gmina Zamość: Solidarni z powodzianami. Radni przyznali pomoc finansowa
Kolejnym punktem obchodów była msza święta, odprawiona przez ks. Mariana Oszusta, proboszcza parafii w Cześnikach. Później nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych pod pomnik upamiętniający poległych w bitwie, gdzie złożono wieńce oraz zapalono znicze.
O część artystyczną wydarzenia zadbali uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Cześnikach, gdzie również przygotowano dla uczestników uroczystości słodki poczęstunek. – Bitwa pod Cześnikami to symbol odwagi i gotowości do walki o wartości, które są fundamentem naszej tożsamości narodowej – powiedział Krzysztof Seń, wójt gminy Sitno.
W dniach 21-22 września 1939 r. 39 Dywizja Piechoty Rezerwowa, przebijając się z rejonu Krasnegostawu na południe, stoczyła z Niemcami bitwę pod Cześnikami. Po stronie niemieckiej wzięły w niej udział 4 Dywizja Lekka oraz 27 Dywizja Piechoty z 14 Armii Niemieckiej. Zakończona bitwa była nierozstrzygnięta, ale niewielki sukces odnieśli Polacy dowodzeni przez gen. Stefana Dąba-Biernackiego.
Napisz komentarz
Komentarze