Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 04:21
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Skarbówka przepytuje pacjentów. Chce wiedzieć wszystko

Urzędy skarbowe intensywnie kontrolują lekarzy. Mają jednak trudności związane z tajemnicą lekarską. Dlatego obok lekarzy na celownik biorą pacjentów, których tajemnica nie obowiązuje.
Urzędy skarbowe intensywnie kontrolują lekarzy.
Urzędy skarbowe intensywnie kontrolują lekarzy.

Autor: Canva

Lekarze ze względu na tajemnicą nie mogą udostępniać pełnych informacji o swoich pacjentach. A to utrudnia fiskusowi ocenę ich zobowiązań podatkowych. Żeby obejść ten problem, skarbówka zaczęła przepytywać pacjentów. 

– To działania niezgodne z przepisami i etycznie wątpliwe – oceniają prawnicy.

Fiskus przepytuje pacjentów

Skarbówka próbuje uzyskać informacje poprzez skierowanie do pacjentów szczegółowych pytań dotyczących wizyt lekarskich. „Dziennik Gazeta Prawna” poinformował, że urząd skarbowy w przypadku jednej ze śląskich klinik „przesłuchał” pacjentkę.

CZYTAJ: Nie Ukraina, ale Latynosi podbijają polskie firmy

Prawniczki Karolina Podsiadły-Gęsikowska i Aleksandra Powierza udostępniły listę pytań kierowanych do pacjentów. Pytania fiskusa dotyczą m.in. liczby wizyt, długości trwania konsultacji, kosztów porady oraz tego, czy pacjent otrzymał paragon za usługę. W przypadku braku odpowiedzi skarbówka grozi nałożeniem na niewspółpracującego z nią obywatela kary finansowej.

Skarbówka chce wiedzieć więcej niż powinna

Prawnicy przyznają, że niektóre pytania mogą być uzasadnione, na przykład te dotyczące paragonów za wizyty, bo one pozwalają ocenić, czy lekarze wywiązują się z obowiązków podatkowych. 

PRZECZYTAJ: Policjanci grożą: nie będziemy wystawiali mandatów

Jednak wiele pytań, np. dotyczących liczby wystawionych pacjentowi recept lub jego rodzinie, nie mają bezpośredniego związku z oceną zobowiązań podatkowych. Przepytywanie pacjentów w tak szczegółowy sposób jest wątpliwe etycznie z uwagi na dużą ingerencję w prywatność.

Liczba wystawionych recept nie jest dokładnym wskaźnikiem zarobków lekarza

Urzędy skarbowe często wychodzą z założenia, że na podstawie liczby wystawionych recept można oszacować zarobki lekarza, jednak zdaniem prawniczek ta logika jest błędna. Bo często w ramach jednej wizyty lekarz wystawia kilka recept. Poza tym lekarze mogą także wypisywać recepty pro bono lub dla siebie i swojej rodziny. 

Kontrolowanie liczby recept w celu szacowania dochodów lekarzy jest więc nieprecyzyjne.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Joe 10.10.2024 22:35
Szalency ze Wschodu!!!!

mieszkaniec 10.10.2024 15:38
A dodał bym jeszcze, że są spece, co stawiają diagnozę, a po receptę wysyłają do rodzinnego.

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama