Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:05
Reklama
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Gmina Hrubieszów: Samorządowcy i aktywiści z Europy zjadą do Masłomęcza. Wiadomo po co

Gmina Hrubieszów i Fundacja Pomocy Wzajemnej „Barka” są partnerami w międzynarodowym projekcie „Sublime”. Razem z 10 innymi gminami przygranicznymi i 10 organizacjami pozarządowymi z Włoch, Malty, Austrii, Bułgarii, Cypru, Grecji, Francji, Węgier, Słowenii i Rumunii wspólnie pracują na rzecz ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju w tych europejskich krajach.
Może uda nam się podjąć zagranicznych gości w Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego w Wiosce Gotów w Masłomęczu  – zaznacza zastępca wójta gminy Hrubieszów, Aleksandra Muzyczuk.
Może uda nam się podjąć zagranicznych gości w Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego w Wiosce Gotów w Masłomęczu – zaznacza zastępca wójta gminy Hrubieszów, Aleksandra Muzyczuk.

Od kwietnia tego roku Gmina Hrubieszów razem z Fundacją Pomocy Wzajemnej „Barka” biorą udział w realizacji europejskiego projektu „Sublime”. Głównym założeniem projektu jest wspieranie młodzieży i lokalnych społeczności w działaniach na rzecz ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju. Projekt stawia na zaangażowanie młodych ludzi w inicjatywy ekologiczne i rozwijanie ich umiejętności przywódczych, a także podnoszenie świadomości o zrównoważonym rozwoju. Ma również na celu wzmacnianie lokalnych społeczności przez pomoc w rozwijaniu działań, które poprawią jakość życia mieszkańców. Projekt „Sublime” zakłada także utworzenie silnej sieci współpracy między organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, lokalnymi władzami i młodymi liderami na poziomie krajowym i europejskim. W realizację projektu wpisane są działania edukacyjne, warsztaty i kampanie świadomościowe, mające na celu zwiększenie wiedzy o globalnych wyzwaniach.

CZYTAJ TEŻ: Sołtyska z Masłomęcza trzecią na Lubelszczyźnie!

– W ramach tego projektu współpracujemy z 10 europejskimi gminami przygranicznymi i organizacjami obywatelskimi z Włoch, Malty, Austrii, Bułgarii, Cypru, Grecji, Francji, Węgier, Słowenii i Rumunii. Na początku października nasza gmina była reprezentowana na kilkudniowym spotkaniu partnerów projektu we Włoszech. Na tym spotkaniu byłam razem z Malwiną Filańską-Marcych z Gminnego Ośrodka Kultury w Hrubieszowie (z siedzibą w Wołajowicach) – poinformowała nas zastępca wójta gminy Hrubieszów Aleksandra Muzyczuk, która jednocześnie jest dyrektorem GOK w Wołajowicach.

Kilka dni na włoskiej Lampeduzie

Spotkanie uczestników międzynarodowego projektu „Sublime” na włoskiej Lampeduzie odbyło się w dniach 2-5 października.

PRZECZYTAJ: Hrubieszów: Odwołana dyrektor szpitala wygrała pierwszą bitwę

– Z każdego z państw zaangażowanych w realizację tego projektu byli przedstawiciele jednego samorządu i jednej organizacji pozarządowej. Podczas wspólnych spotkań wymieniono doświadczenia dotyczące, na przykład, sposobów radzenia sobie z migracjami uchodźców z różnych krajów, a także z zieloną transformacją czy zagadnieniami dotyczącymi szeroko pojętej ochrony środowiska. Projekt zakłada również wspólne działania jego uczestników. W planach są granty na realizację wspólnych inicjatyw dla młodzieży. W naszym przypadku przedsięwzięcia będą dotyczyły kobiet, ponieważ tak wyszło w przygotowanej wcześniej diagnozie. W zamierzeniach są również wspólne warsztaty. Realizacja projektu rozłożona została na trzy najbliższe lata – zaznacza zastępca wójta gminy Hrubieszów Aleksandra Muzyczuk.

Latem goście z zagranicy przyjadą do Masłomęcza

W grudniu tego roku uczestnicy projektu „Sublime” spotkają się na Malcie, potem zaplanowany został kilkudniowy pobyt na Cyprze, a następnie w Austrii. Po kolei gospodarzami spotkań będą wszystkie państwa, których przedstawiciele uczestniczą w projekcie „Sublime”.

– Wspólnie pracujemy podczas takich warsztatów i spotkań, a w oparciu o wcześniejsze diagnozy, proponowane są różne formy działań. Zajęcia prowadzone są w językach angielskim lub niemieckim, ale uczestniczy w nich tłumacz. W lecie przyszłego roku zamierzamy przyjąć wszystkich uczestników projektu „Sublime” u nas, w gminie Hrubieszów. Jestem przekonana, że 4-dniowy pobyt wypadnie bardzo ciekawie. Może uda nam się podjąć zagranicznych gości w Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego w Wiosce Gotów w Masłomęczu. Obecnie jest ono jeszcze w budowie, ale roboty powinny zostać zakończone jeszcze w tym roku. Nowoczesne i odpowiednio wyposażone sale konferencyjne centrum idealnie będą nadawały się na taką roboczą międzynarodową wizytę. Bardzo mi zależy, aby to właśnie było centrum w Masłomęczu – zaznacza zastępca wójta gminy Hrubieszów, Aleksandra Muzyczuk.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama