Od kwietnia tego roku Gmina Hrubieszów razem z Fundacją Pomocy Wzajemnej „Barka” biorą udział w realizacji europejskiego projektu „Sublime”. Głównym założeniem projektu jest wspieranie młodzieży i lokalnych społeczności w działaniach na rzecz ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju. Projekt stawia na zaangażowanie młodych ludzi w inicjatywy ekologiczne i rozwijanie ich umiejętności przywódczych, a także podnoszenie świadomości o zrównoważonym rozwoju. Ma również na celu wzmacnianie lokalnych społeczności przez pomoc w rozwijaniu działań, które poprawią jakość życia mieszkańców. Projekt „Sublime” zakłada także utworzenie silnej sieci współpracy między organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, lokalnymi władzami i młodymi liderami na poziomie krajowym i europejskim. W realizację projektu wpisane są działania edukacyjne, warsztaty i kampanie świadomościowe, mające na celu zwiększenie wiedzy o globalnych wyzwaniach.
CZYTAJ TEŻ: Sołtyska z Masłomęcza trzecią na Lubelszczyźnie!
– W ramach tego projektu współpracujemy z 10 europejskimi gminami przygranicznymi i organizacjami obywatelskimi z Włoch, Malty, Austrii, Bułgarii, Cypru, Grecji, Francji, Węgier, Słowenii i Rumunii. Na początku października nasza gmina była reprezentowana na kilkudniowym spotkaniu partnerów projektu we Włoszech. Na tym spotkaniu byłam razem z Malwiną Filańską-Marcych z Gminnego Ośrodka Kultury w Hrubieszowie (z siedzibą w Wołajowicach) – poinformowała nas zastępca wójta gminy Hrubieszów Aleksandra Muzyczuk, która jednocześnie jest dyrektorem GOK w Wołajowicach.
Kilka dni na włoskiej Lampeduzie
Spotkanie uczestników międzynarodowego projektu „Sublime” na włoskiej Lampeduzie odbyło się w dniach 2-5 października.
PRZECZYTAJ: Hrubieszów: Odwołana dyrektor szpitala wygrała pierwszą bitwę
– Z każdego z państw zaangażowanych w realizację tego projektu byli przedstawiciele jednego samorządu i jednej organizacji pozarządowej. Podczas wspólnych spotkań wymieniono doświadczenia dotyczące, na przykład, sposobów radzenia sobie z migracjami uchodźców z różnych krajów, a także z zieloną transformacją czy zagadnieniami dotyczącymi szeroko pojętej ochrony środowiska. Projekt zakłada również wspólne działania jego uczestników. W planach są granty na realizację wspólnych inicjatyw dla młodzieży. W naszym przypadku przedsięwzięcia będą dotyczyły kobiet, ponieważ tak wyszło w przygotowanej wcześniej diagnozie. W zamierzeniach są również wspólne warsztaty. Realizacja projektu rozłożona została na trzy najbliższe lata – zaznacza zastępca wójta gminy Hrubieszów Aleksandra Muzyczuk.
Latem goście z zagranicy przyjadą do Masłomęcza
W grudniu tego roku uczestnicy projektu „Sublime” spotkają się na Malcie, potem zaplanowany został kilkudniowy pobyt na Cyprze, a następnie w Austrii. Po kolei gospodarzami spotkań będą wszystkie państwa, których przedstawiciele uczestniczą w projekcie „Sublime”.
– Wspólnie pracujemy podczas takich warsztatów i spotkań, a w oparciu o wcześniejsze diagnozy, proponowane są różne formy działań. Zajęcia prowadzone są w językach angielskim lub niemieckim, ale uczestniczy w nich tłumacz. W lecie przyszłego roku zamierzamy przyjąć wszystkich uczestników projektu „Sublime” u nas, w gminie Hrubieszów. Jestem przekonana, że 4-dniowy pobyt wypadnie bardzo ciekawie. Może uda nam się podjąć zagranicznych gości w Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego w Wiosce Gotów w Masłomęczu. Obecnie jest ono jeszcze w budowie, ale roboty powinny zostać zakończone jeszcze w tym roku. Nowoczesne i odpowiednio wyposażone sale konferencyjne centrum idealnie będą nadawały się na taką roboczą międzynarodową wizytę. Bardzo mi zależy, aby to właśnie było centrum w Masłomęczu – zaznacza zastępca wójta gminy Hrubieszów, Aleksandra Muzyczuk.
Napisz komentarz
Komentarze