Temat tablicy wypłynął na październikowej sesji Rady Miasta Zamość. Pod koniec obrad radna Agnieszka Jaczyńska (Koalicja Obywatelska) odczytała wniosek skierowany do prezydenta Zamościa. Poprosiły ją o to – jak wspomniała – Maria Fornal i Ewa Dąbska, które współpracowały z dr Bogumiłą Sawą i wyszły – przy wsparciu ponad tysiąca zamościan – z inicjatywą upamiętnienia wybitnej znawczyni dziejów Zamościa.
Zasłużyła na tablicę
Tablica jej poświęcona miałaby zawisnąć na ścianie staromiejskiej kamienicy przy Rynku Wielkim 5a (Kamienica Skarbowa), na której – przy wsparciu finansowym Bogumiły Sawy – odtworzono przed laty attyki (we wniosku podkreślono, że już w 2004 r. prof. dr hab. Jerzy Kowalczyk w opinii o projekcie koncepcyjnym rekonstrukcji attyki kamienicy napisał: „Na elewacji bocznej kamienicy należy umieścić na parterze napis upamiętniający nazwisko fundatorki attyki dr Bogumiły Sawy”.
Przypomniano, że Bogumiła Sawa ufundowała też studium architektoniczno-przestrzenne „Studnia na Rynku Wielkim”, ofiarowała własne fundusze na budowę pomnika Jana Zamoyskiego i na pozyskiwanie archiwaliów dotyczących Zamościa, m.in. z Krakowa, Warszawy, Lublina, Radomia oraz Wiednia, Moskwy, Sankt Petersburga i Berlina.
CZYTAJ TEŻ: Zamość: Bogdan Pupiec "W poszukiwaniu ciszy". Ostatnie dni wystawy
Dodatkowo, prowadząc swoją działalność badawczą, Bogumiła Sawa za własne pieniądze zgromadziła unikatowy zbiór dokumentów archiwalnych, które nieodpłatnie udostępniała konserwatorom zabytków. Była też autorką dokumentacji fotograficznej miasta, począwszy od lat 60. Zmarła 27 maja 2020 r. Przed śmiercią wszystkie swoje dobra przeniosła w testamencie na cele ochrony i promocji dziedzictwa narodowego miasta Zamościa. W sposób szczególny zależało jej na rekonstrukcji barokowej studni na Rynku Wielkim.
Radna Jaczyńska zaapelowała, aby wykonanie tablicy zlecić zamojskiemu artyście Bartłomiejowi Sęczawie, który jest autorem wielu pamiątkowych tablic i figurek w obrębie zespołu staromiejskiego. – Chodzi o to, aby zachować spójną stylistykę dla wszystkich tego rodzaju obiektów – wyjaśniła Agnieszka Jaczyńska.
Inicjatorzy pomysłu chcieliby, aby odsłonięcie tablicy nastąpiło 27 maja przyszłego roku, a więc w 5. rocznicę śmierci Bogumiły Sawy.
Komitet już działa
To nie koniec, bo kilka dni temu grupa dawnych współpracowników oraz bliskich znajomych i przyjaciół badaczki oraz osób zaangażowanych w ratowanie jej dorobku powołała Komitet Społeczny im. Bogumiły Sawy. Ma się on zajmować inicjowaniem i wspomaganiem różnych działań służących spełnieniu woli testamentowej tej zasłużonej dla kultury Zamościa i ochrony jego dziedzictwa architektonicznego postaci.
CZYTAJ: Bogumiła Sawa chciała, aby miasto było piękne
Poinformował o tym w mediach społecznościowych prezydent Zamościa Rafał Zwolak, przypominając, że w pozostawionym testamencie Bogumiła Sawa „przeniosła wszystkie swoje dobra na cele ochrony i promocji dziedzictwa narodowego miasta, a w szczególności na rekonstrukcję barokowej studni na Rynku Wielkim, czyniąc włodarzy miasta i jego mieszkańców spadkobiercami spełnienia Jej ostatniej woli i marzenia”.
Dodał, że Komitet Społeczny czuje się takim właśnie spadkobiercą i za cel stawia sobie spełnienie marzenia dr Sawy, a także że miasto było zmuszone na drodze sądowej walczyć o spadek po Bogumile Sawie, ale ostatecznie go przejęło. „Do uregulowania pozostaje jeszcze wiele trudnych spraw, ale spełnienie woli testamentowej Pani Bogumiły nareszcie wydaje się możliwe” – napisał prezydent.
Komitet działa w następującym składzie: Anna Rudy (przewodnicząca), Piotr Piela (skarbnik) oraz członkowie Piotr Bartnik, Ewa Dąbska, Maria Fornal, Adam Gąsianowski i Rafał Zwolak.
Bogumiła Sawa urodziła się w 1940 r. w Kamionce. W Zamościu mieszkała od 1951 r. Po studiach pracowała jako bibliotekarka, nauczycielka historii i języka francuskiego w I LO w Zamościu. Z czasem poświęciła się działalności wydawniczej, publikując wiele książek dotyczących historii Zamościa. W 2017 r. została uhonorowana medalem „Zasłużony dla Zamościa”. Zmarła 27 maja 2020 r. w Zamościu.
Napisz komentarz
Komentarze