22 listopada w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Tereszpolu-Kukiełkach obchodzony był Dzień Patrona. W tym roku, ze względu na hasło przewodnie, był on niezwykle uroczysty. Nie zabrakło wymownej dekoracji, odświętnych strojów oraz części artystycznej, która niejednego wzruszyła do łez. Wszystko za sprawą hasła przewodniego wydarzenia – „Patriotyczna lekcja z Sienkiewiczem”. Nie było ono przypadkowe. Patron szkoły żył i pisał, krzepiąc serca nadzieją wolności.
Gości powitała Bogumiła Kukiełka, dyrektor szkoły, przypominając, że wydarzenie odbywa się już po raz 27. – Henryk Sienkiewicz jest bohaterem naszego święta i „odwiedza” szkołę już niemal trzy dekady. Utwory Henryka Sienkiewicza były chętnie czytane przez naszych dziadków i rodziców. Przez wieki inspirowały artystów, twórców, pobudzały do działania – mówiła.
Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się Polonezem w wykonaniu uczniów szkoły. Następnie na scenę wkroczyli młodzi artyści. Społeczność szkoły oraz goście mogli podziwiać talenty aktorskie i wokalne uczniów. Zaprezentowali się oni w inscenizacji pt. „Patriotyczna lekcja z Sienkiewiczem” przygotowanej pod kierunkiem Anny Kapuśniak i Moniki Kurzyńskiej.
Wyjątkowy gość, Henryk Sienkiewicz, w rolę którego idealnie wcielił się Jakub Strzałka, dowiedział się od dzieci o symbolach narodowych i miłości do ojczyzny. Towarzyszyła mu nauczycielka, którą zagrała Milena Wrzosek. Belferka skrupulatnie przepytywała najmłodszych ze znajomości nie tylko twórczości patrona szkoły, ale również symboli narodowych.
Przedstawienie wzbogaciły patriotyczne piosenki wykonane przez uczniów. Nie zabrakło wymownej „Roty” oraz wzruszających słów piosenki „Taki kraj”. Wokalistów przygotowywały Monika Kurzyńska, Anna Kapuśniak oraz Agata Szeptuch. Swoje zdolności zaprezentowały również przedszkolaki (przygotowane przez Małgorzatę Kurzyńską i Ewę Furlepę). Oglądać można było również tancerzy ze szkolnego koła tanecznego prowadzonego przez Bożenę Kurzyńską. O dekorację zadbały: Anna Nizio, Mariola Dziduch, Małgorzata Kurzyńska i Ewa Furlepa.
Następnie w przedstawieniu „Myślimy o Polsce” zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II w Tereszpolu-Zaorendzie. Do występu przygotowani zostali przez Małgorzatę Skibę i Anetę Zalewę.
Program artystyczny był wyjątkowo wzruszający i wymowny. Zachwytu nie kryli goście. – Wszystkie występy były na wysokim poziomie. Była to piękna lekcja patriotyzmu i historii – mówił Jacek Pawluk, wójt gminy Tereszpol. – Patrząc na takie wydarzenia, wiem, że nasza ojczyzna będzie kwitła i się rozwijała – wtórował mu Stanisław Sitarz, przewodniczący Rady Gminy Tereszpol. Gratulacje płynęły również od Tomasza Burego, radnego Rady Powiatu w Biłgoraju, który jednocześnie jest absolwentem szkoły oraz rodzicem przedszkolaka. – Cieszę się, że nasze dzieci są wychowywane w duchu patriotyzmu, w duchu miłości do ojczyzny – mówił.
Gratulacje składała również Magdalena Marzec, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol, która życzyła całej społeczności, aby szkoła była miejscem, do którego zawsze wraca się z radością. – Życzę wytrwałości i inspiracji do tego, aby codziennie wprowadzać młodych ludzi w świat nauki i wartości – mówiła.
Zachwytu nie krył również ks. prof. Tadeusz Guz, który podkreślił, że mimo iż jest filozofem, nie znajduje słów, aby wyrazić piękno, które zostało zaprezentowane. Edyta Marzec, przewodnicząca Rady Rodziców, zwróciła uwagę, że program artystyczny był nowatorską lekcją patriotyzmu, jednak niezwykle wpisaną w każde serce, które najpierw kształtuje się w domu, a następnie w murach szkoły. – Nie ma teraźniejszości bez przeszłości. Dziś mamy wdzięczność za przeszłość, ale nie ma też przyszłości bez tego, co jest dzisiaj. Wolność, odwaga, równość – wartości te zostały nam pokazane i oby nigdy nam ich nie zabrakło. Oby były jak powietrze. Wiemy, że jest, ale nie musimy o tym myśleć. Wolność jest zadaniem do wykonania każdego dnia – zauważyła.
Wydarzenie zakończyło się tradycyjną biesiadą.
Napisz komentarz
Komentarze