Badacze podejrzewają, że odnalezione szczątki należały do osób, które zmarły w wyniku odniesionych ran lub zostały zamordowane.
Leśne mogiły żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza
– Działania podjęte przez IPN Oddział w Lublinie miały na celu weryfikację rozbieżnych informacji źródłowych oraz godny pochówek odnalezionych szczątków na cmentarzu. Współpraca podjęta ze Stowarzyszeniem Odkrywców Ziemi Włodawskiej pozwoliła na zlokalizowanie wspomnianych grobów, a zaangażowanie członków na szybką realizację podjętego zadania – brzmi opublikowany na Facebooku komunikat.
Czytaj też: Lubelskie: Kontrowersyjna wycinka pod zaporę wzdłuż Bugu. Posłanki piszą do ministerstwa...
Doczesne szczątki żołnierzy zostały już pochowane na Cmentarzu Wojennym przy ul. Piłsudskiego we Włodawie. Najprawdopodobniej w przyszłym roku urzędnicy instytutu zadbają o to, aby groby przybrały kształt typowy dla mogił wojskowych.
Tajemnicza kartka w lesie
Warto też zauważyć, że na jednym z przebadanych leśnych grobów od lat umieszczona była kartka informująca o tym, że szczątki pochowanego tam żołnierza należą najprawdopodobniej do żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza, który po bitwie pod Wytycznem przedostał się na drugą stronę Bugu.
Przeczytaj: Biłgoraj: Pamięć o żydach zamalowana farbą
– W pierwszych dniach października 1939 roku został odnaleziony przez uzbrojoną, ukraińską nauczycielkę Horodecką i przekazany miejscowej, ukraińskiej milicji, która rozstrzelała go w lesie za wsią – brzmi umieszczona na kartce informacja.
Być może warto podjąć starania o to, aby przebadać i ten dosyć zagadkowy wątek historii bohaterskiej formacji.
– Wielki szacunek, Panowie. Jeden z żołnierskich grobów zlokalizowany jest też za wsią Żłobek. Od wielu lat miejscowa społeczność paliła tam znicze i starała się dbać o grób – zauważył z kolei w jednym z komentarzy pod postem wicestarosta włodawski Piotr Gorgol.
Napisz komentarz
Komentarze