OSP Wieprzów to Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Chłopców – 10 druhów, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Dziewcząt – 11 druhen, druhowie wspierający – 11 członków i druhowie czynni, czyli wyjazdowi, posiadający aktualne badania lekarskie oraz przeszkolenie uprawniające do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych – 16 osób, w tym 3 druhny – wylicza prezes jednostki Anna Piasek.
W tym roku strażacy z Wieprzowa wyjeżdżali do czterech pożarów i czterech zagrożeń miejscowych, w tym do wypadków.
Bardzo dużo ćwiczą
Pod koniec listopada druhowie uczestniczyli w ćwiczeniach z działań ratowniczo-gaśniczych z wykorzystaniem posiadanego sprzętu hydraulicznego, które zorganizował im zarząd jednostki.
Dzięki uprzejmości Jarosława Pióro – właściciela firmy „UTH Pióro Jarosław Złomowanie pojazdów Transport ciężarowy, skup złomu” – odbyły się one na terenie złomowiska w Polanówce. Strażacy mogli uczyć się na zezłomowanych samochodach. Taka praktyka może im się kiedyś przydać podczas akcji.
Scenariusz ćwiczeń zakładał ewakuację kierowcy z samochodu, udzielenie mu pierwszej pomocy przedmedycznej, a później różne warianty działań z wykorzystaniem nożyc hydraulicznych.
CZYTAJ TEŻ: Tarnawatka: Rolnicy mówią "NIE" Zielonemu Ładowi, umowie Mercosur i piątce dla zwierząt
Każdy z uczestników miał możliwość samodzielnie ćwiczyć rozcinanie karoserii samochodu.
Zarząd OSP w Wieprzowie już zapowiedział kolejne ćwiczenia.
– Podnoszenie umiejętności reagowania i działania w przypadku różnego typu zagrożeń jest bardzo ważne, ponieważ może ratować zdrowie, a nawet życie, co jest najważniejszą wartością. Tego typu ćwiczenia w ogromnym stopniu dodają pewności reakcji i odpowiedniego działania, co podnosi profesjonalizm akcji ratowniczych – mówi Robert Kuźniarz, strażak i skarbnik OSP Wieprzów.
Potrzebują jeszcze sprzętu
Dla tych strażaków każde szkolenie to krok w stronę celu, jaki sobie postawili. A jest nim dołączenie do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.
– Każdy krok w stronę przystąpienia do KSRG to inwestycja w bezpieczeństwo naszej społeczności. Włączenie do systemu otwiera drzwi do profesjonalnych szkoleń, nowoczesnego sprzętu oraz współpracy z innymi jednostkami ratowniczymi. Warunkiem wstąpienia do KSRG jest posiadanie odpowiedniej ilości odpowiednio dobrze przeszkolonych druhów mogących brać bezpośredni udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych, i tutaj jesteśmy na plus, brakuje nam tylko części wyposażenia – mówi druhna Anna Piasek.
Prezes dodaje jednak, że za każde otrzymane dofinansowanie jednostka kupuje sprzęt.
W ubiegłym roku kupiła między innymi aparat ochronny górnych dróg oddechowych, w tym roku kolejny. Strażacy mówią, że do pełni szczęścia brakuje im jeszcze 2 kompletów tego aparatu, ale koszt jednego to około 10 tysięcy złotych, więc OSP Wieprzów musi poczekać na „zastrzyk gotówki”, by móc zrealizować taki zakup.
W to, że w końcu im się uda całkowicie doposażyć jednostkę, można być pewnym. Bo strażacy z Wieprzowa są bardzo zaradni i przedsiębiorczy.
PRZECZYTAJ: OSP Wieprzów w akcji. Ewakuowali kierowcę z samochodu i udzielili mu pierwszej pomocy [ZDJĘCIA]
W przyszłym roku planują zorganizować uroczystość poświęcenia nowego sztandaru, który kupili po zebraniu środków w trakcie zbiórki wśród mieszkańców, kwesty przy kościele i datków od lokalnych przedsiębiorców.
Brakuje jednej do kompletu
Jednostka OSP włączona do KSRG musi spełniać „żelazne” wymagania i utrzymywać poziom. Proces włączenia do systemu zaczyna się od umieszczenia w planie jednostek, które planują dołączenie do KSRG. Takie plany są co 4 lata aktualizowane.
– W tej chwili w planie jest tylko OSP Wieprzów. Gmina Tarnawatka ma teraz tylko jedną jednostkę w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym. To OSP KSRG Tarnawatka. Bardzo chcielibyśmy, żeby drugą była OSP Wieprzów. W każdej z pozostałych gmin są po dwie jednostki KSRG – mówi st. kpt. mgr inż. Artur Kaczkowski, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Lubelskim.
Jeśli jednostka będzie spełniała wszystkie wymagania, między Komendantem Powiatowym PSP, podmiotem tworzącym jednostkę OSP (władze samorządowe), a samą jednostką dojdzie do zawarcia porozumienia. Ostateczną decyzję podejmuje Komendant Główny OSP. Jednostka może zostać włączona szybciej niż w ciągu 4 lat.
Na terenie powiatu tomaszowskiego działa aktualnie 125 OSP, z czego 24 należą do KSRG.
Napisz komentarz
Komentarze