16 stycznia miasto Tomaszów złożyło wstępną propozycję projektu pn. „Wizja lepszego życia w mieście Tomaszów Lubelski – słonecznym sercu Roztocza” do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Jest to projekt przygotowany do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast, finansowanego z mechanizmu Drugiej Edycji Szwajcarskiej Pomocy Finansowej. Program jest przeznaczony dla wybranych państw członkowskich Unii Europejskiej, które przez Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego zostały zakwalifikowane do grona miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Tomaszów, podobnie jak Zamość, Hrubieszów i Biłgoraj, znajduje się na liczącej 139 miast liście i może ubiegać się o dofinansowanie.
PRZECZYTAJ TEŻ: Karol Nawrocki przyjedzie do Zamościa, Tomaszowa i Biłgoraja
Celem Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast jest zmniejszenie różnic społeczno-gospodarczych w obrębie Unii Europejskiej.
Budżet programu wynosi 327,882 mln franków szwajcarskich, z czego wkład Szwajcarii to 278,7 mln franków, a wkład krajowy to 49,182 mln franków. Minimalna kwota wnioskowanego przez miasta dofinansowania na etapie naboru Wstępnych Propozycji Projektów wynosi 44 848 000 zł, z kolei maksymalna kwota dofinansowania projektu to 80 726 400 zł.
Ogromna suma do pozyskania
Tomaszów Lubelski wnioskuje o prawie 80 milionów złotych! To największy projekt dotychczas opracowany przez to miasto.
– Nie mamy doświadczenia w realizacji tego rodzaju funduszy, ale potrzeby samorządu są ciągle ogromne, więc zaryzykowaliśmy, składając wniosek na praktycznie maksymalną kwotę i wierzymy, że uda nam się ją zdobyć – mówi Renata Miziuk, wiceburmistrz Tomaszowa Lubelskiego.
Dodaje, że gdyby miasto nie wierzyło w powodzenie, nie składałoby wniosku, którego przygotowanie wymagało ogromnej pracy.
– Spotykaliśmy się z mieszkańcami, dzieliliśmy się na grupy zajmujące się poszczególnymi projektami. Jedna grupa zajmowała się projektami infrastrukturalnymi, a druga projektami miękkimi. Zbieraliśmy potrzeby mieszkańców i staraliśmy się przełożyć je na zakres rzeczowy projektu szwajcarskiego. On musiał spinać się w logiczną całość. Wszystkie działania środowiskowe i społeczne są ze sobą powiązane i mają na celu poprawę jakości życia w naszym mieście, zahamowanie tracenia funkcji społeczno-gospodarczych oraz zachęcenie ludzi do powrotu lub osiedlenia się w Tomaszowie – opisuje Renata Miziuk.
Propozycja Tomaszowa Lubelskiego skupia się na czterech kluczowych obszarach: Bezpieczne środowisko, Bezpieczeństwo publiczne, Bezpieczeństwo socjalne oraz Bezpieczeństwo społeczne.
PRZECZYTAJ: Tomaszów Lubelski: Rok 2024 w kinie Kadr. Widzowie najbardziej lubią komedie i bajki
W każdym obszarze ujęto najbardziej potrzebne miastu inwestycje, w tym: modernizację i rozbudowę oczyszczalni ścieków, zakup pojazdów do jej obsługi, budowę sieci wodno-kanalizacyjnej, regranting zbiorników do zbierania wód opadowych oraz rozbudowę bazy PSZOK.
Dodatkowo: modernizacja monitoringu miejskiego, zakup radiowozu dla Komendy Powiatowej Policji, budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulicy Jana Pawła II z ulicą Żwirki i Wigury, modernizacja przejść dla pieszych, budowa oświetlenia ulicznego wzdłuż ul. Majdańskiej, zakup pojazdu do utrzymania dróg miejskich, budowa ul. Starozamojskiej oraz dostosowanie budynków szkoły podstawowej nr 3 i przedszkola samorządowego nr 1 do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Wielkie inwestycje czekają
Pozyskane pieniądze miasto chciałoby również przeznaczyć na budowę dziennego domu pobytu wraz z lokalami wspomaganymi oraz na doposażenie budynku dziennego domu pobytu i zakup samochodu do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Wiceburmistrz zdradza, że dom seniora miałby powstać na rogu ul. Wyzwolenia i Moniuszki. To nie jest nowy pomysł, ale do tej pory nie było środków na jego realizację.
Pieniądze ze Szwajcarii umożliwiłyby także zbudowanie platformy do konsultacji online, utworzenie inkubatora współpracy polsko-ukraińskiej, a także aktywizację zawodową i specjalistyczną mieszkańców miasta.
CZYTAJ: Miliony na zawodówki w Tomaszowie Lubelskim. Uczniowie będą najlepsi na rynku pracy
Projekt zakłada współpracę miasta z gminą Tomaszów Lubelski, szczególnie w zadaniach związanych ze środowiskiem. Realizatorami części działań będą Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Tomaszowie Lubelskim oraz Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie.
Władze miasta podkreślają, że wszystkie zaplanowane działania mają „pełną gotowość do realizacji, co jest dla oceniających niezwykle istotne w aspekcie udzielania dofinansowania”. Dlatego liczą na dobre wiadomości już za pół roku (tyle potrwa ocena wstępnych propozycji projektu złożonych w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast).
– Mamy na to dokumentację techniczną wraz z pozwoleniami na budowę, więc jeżeli otrzymamy dofinansowanie i podpiszemy umowę, będziemy mogli ogłaszać przetargi, wyłaniać wykonawców i przystępować do realizacji – zapewnia wiceburmistrz.
Napisz komentarz
Komentarze