O zakończeniu swojej przygody w roli gospodarzy Jazz Clubu Kosz prowadzący lokal poinformowali 11 lutego za pośrednictwem mediów społecznościowych.
„Nic jednak nie trwa wiecznie i trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść...” – napisali.
Czytaj też: Nowe wydanie "Kroniki Tygodnia" od 18 lutego w sprzedaży! Sprawdź, o czym piszemy
Ta informacja wywołała lawinę komentarzy. W końcu miasto wydało oświadczenie w tej sprawie. Przedstawiamy je w całości:
„W przestrzeni internetowej pojawiło się wiele dramatycznych informacji o likwidacji Jazz Clubu Kosz. Jest to nieprawda! Najemcą Bramy Szczebrzeskiej jest i pozostaje Stowarzyszenie Zamojski Klub Jazzowy im. Mieczysława Kosza. To Stowarzyszenie może wybrać sobie ajenta/podnajemcę lokalu gastronomicznego nazywanego popularnie »Koszem«. Obecny najemca (dziękujemy Bartek Baraniak za wszystkie lata wspaniałej pracy) postanowił się wycofać z prowadzenia lokalu w tej lokalizacji. Wielu z nas pamięta jak z prowadzenia tej działalności rezygnował Grzegorz Obst. To też miał być koniec jazzu w Zamościu! Mimo jego odejścia Club działał. Zmiany na rynku są stałe i nieodzowne. W najbliższy piątek członkowie stowarzyszenia na Walnym Zebraniu zdecydują, w jaki sposób dobrze wykorzystać to miejsce. Ale festiwale jazzowe dalej będą w Zamościu. Pozwólmy tym, którym Jazz Club Kosz jest najbliższy, zdecydować o następnych ruchach!”
Przypomnijmy, że wszystko zaczęło się w 1982 r. Grupa zamojskich fanów jazzu, wśród których byli m.in. Krzysztof Szymański, Marian Szewera, Marek Rzeczkowski, Władysław Zbylut, Włodzimierz Fudali i Grzegorz Obst, podjęła starania o utworzenie klubu jazzowego. Przedsięwzięcie powiodło się w pełni, a za patrona klubu przyjęto jednogłośnie Mieczysława Kosza, znakomitego niewidomego jazzmana przełomu lat 60. i 70., pochodzącego z Antoniówki niedaleko Zamościa. Siedzibą klubu stała się część budynku przy ul. Zamenhofa 3 (dawna żydowska mykwa). Ponieważ nie wiedziano, jak nazwać to miejsce, na drzwiach wejściowych wywieszono tablicę z napisem „Jazz Klub Kosz” i nazwa ta pozostała w niezmienionej formie do dziś.
Na pierwszego prezesa klubu wybrano Krzysztofa Szymańskiego, zaś uroczysty koncert inauguracyjny miał miejsce 25 października 1982 r. Wystąpili wówczas Stanisław Sojka i Tomasz Szukalski. Rok później – w 10. rocznicę tragicznej śmierci Mieczysława Kosza – zorganizowano tutaj pierwszą dużą imprezę – Jazz na Kresach. W 1984 roku „Kosz” był współorganizatorem już dwóch imprez – Jazzu na Kresach oraz Spotkań Wokalistów Jazzowych.
Przez następne lata w „Koszu” występowała cała czołówka polskiego jazzu, a także wielu wykonawców zagranicznych. Od 2010 r. klub mieści się w Bramie Szczebrzeskiej.
Przeczytaj: Ćwik kontra Mentzen. Jest decyzja sądu. "Rozprawa zakończyła się miażdżącym wyrokiem"
Napisz komentarz
Komentarze