„Drodzy Państwo, dobra informacja. Zamość po wielu latach, w dniu dzisiejszym został przyjęty do Związku Miast Polskich. Dziękuję Radnym Rady Miejskiej, oraz wszystkim przychylnym nam osobom” – napisał 19 lutego w mediach społecznościowych prezydent Rafał Zwolak.
Stosowna uchwała została podjęta w styczniu: 22 radnych było za, od głosu wstrzymał się jedynie Krzysztof Sowa z komitetu b. prezydenta Andrzeja Wnuka.
PRZECZYTAJ: Zamość sprzed ponad 100 lat ożył na wyjątkowej animacji. Zobacz ten niesamowity film!
W uzasadnieniu uchwały wskazano, że związek jest najstarszą w Polsce organizacją zrzeszającą ponad 350 samorządów miejskich, a jego działalność koncentruje się na wspieraniu idei samorządności, promowaniu gospodarczego i społeczno-kulturalnego rozwoju miast, a także współpracy z instytucjami publicznymi i prywatnymi.
Wyjaśniono również, że członkostwo kosztuje, a wysokość składki jest uzależniona od liczby mieszkańców. W przypadku Zamościa ma to oznaczać roczny wydatek na poziomie ok. 25 tys. zł.
Zamość wraca po latach
Zanim uchwała została przyjęta, odbyła się długa dyskusja. – Będąc w takim gremium będziemy mogli przedstawić wszystkie problemy, problemy miasta wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, na przykład to, że przy wszystkich inwestycjach konserwator trzyma pieczę oraz to, jakie mamy problemy z pozyskiwaniem środków na utrzymanie, konserwację i rewitalizację substancji zabytkowej – mówił radny Tadeusz Lizut (PiS).
PRZECZYTAJ TEŻ: Zamość: Uczniowska „balanga” na mrozie mogła zakończyć się tragicznie. Interweniowały policjantki
Prezydent Rafał Zwolak zapewnił, że Związek Miast Polskich to platforma wymiany doświadczeń. – Zależy mi, by głos Zamościa był słyszany – powiedział.
Poparcie dla pomysłu wyrazili też radni Grzegorz Podgórski (KWW Rafała Zwolaka) i Agnieszka Klimczuk (Koalicja Obywatelska), a Andrzej Szpatuśko (PiS) zaapelował, by raz do roku radnym przedstawiano sprawozdanie z tego, jakie korzyści dla miasta wynikły z przynależności do ZMP.
– Człowiek się uczy całe życie. Przynależność do takich związków sprawi, że będziemy mądrzejsi i nie będziemy popełniali błędów – podsumował dyskusję wiceprzewodniczący Rady Miasta Zamość Wiesław Nowakowski (KWW Rafała Zwolaka).
Tak było 27 stycznia. Od 19 lutego, po 6 latach przerwy, Zamość znowu jest w ZMP.
Radni Szczebrzeszyna na „nie"
Przystąpienia do ZMP chciał też burmistrz Szczebrzeszyna Rafał Kowalik, ale nie zgodzili się na to radni. Nie pomogła zachęta ze strony burmistrz Hrubieszowa Marty Majewskiej, która 12 lutego pojawiła się na sesji Rady Miejskiej w Szczebrzeszynie i opowiadała o korzyściach płynących z przynależności do wzmiankowanej organizacji samorządowej.
Pani burmistrz ma doświadczenie w tej materii, ponieważ w zeszłym roku weszła do zarządu ZMP, a kilka dni temu została wybrana na przedstawiciela ZMP w Radzie Gmin i Regionów Europy (CEMR). Ale jeszcze przed sesją komisje stałe rady – poza budżetową – negatywnie zaopiniowały projekt uchwały, dlatego wynik głosowania nie był zaskoczeniem. Za przystąpieniem Szczebrzeszyna do ZMP zagłosowało jedynie 3 radnych w 15-osobowej radzie, 9 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Członkostwo w organizacji kosztowałoby miasto i gminę Szczebrzeszyn 1 800 zł w skali roku.
PRZECZYTAJ: Policyjne psy w akcji! Pokaz tresury i szkolenie dla kobiet w Szczebrzeszynie
– Jest mi bardzo przykro, bo uważałem i uważam, że miejsce szczycącego się ponad 670-letnią historią Szczebrzeszyna jest w ZMP – mówi burmistrz Szczebrzeszyna. – Dziwię się, że radni nie chcą poszerzać możliwości miasta na zasadzie „nie, bo nie”, ale wiem, że mieszkańcy chcą zbierać podpisy za przystąpieniem Szczebrzeszyna do związku.
Obecnie ZMP zrzesza ponad 350 miast, w których mieszka blisko 80 proc. ludności miejskiej kraju. Jego działalność koncentruje się na wspieraniu idei samorządności, promowaniu gospodarczego i społeczno-kulturalnego rozwoju miast, a także na współpracy z instytucjami publicznymi i prywatnymi, by zapewnić mieszkańcom najwyższą jakość usług publicznych.
Napisz komentarz
Komentarze