Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 06:07
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

W rocznicę września 1939. Desperacki strzał w serce

Nad ranem 17 września 1939 r. pierwsze sowieckie jednostki przekroczyły granice RP. Potem ruszyła prawdziwa nawałnica – radziecka armia licząca ponad pół miliona żołnierzy. Polacy byli tym wstrząśnięci. Dzisiaj także nie zapomnieliśmy o tamtych tragicznych wydarzeniach.
W rocznicę września 1939. Desperacki strzał w serce

Autor: archiwum

W tym czasie w zaatakowanym przez Niemców (1 września 1939 r.) kraju nadal walczyło ponad 20 polskich dywizji, które toczyły ciężkie boje m.in. nad Bzurą i pod Kutnem. Broniła się także Warszawa, Hel i Modlin. Jednak sowiecki atak dramatycznie zmienił sytuację.

Dlatego Marszałek Edward Rydz-Śmigły, wódz naczelny polskich wojsk, wydał rozkaz ogólnego wycofania oraz zakazał naszym wojskom walki z Bolszewikami (pozwolił jedynie na opór w przypadku prób rozbijania polskich oddziałów). 

Wojska RP miały kierować się na Rumunię i Węgry. Jeszcze przed północą 17 września prezydent Mościcki, premier Felicjan Sławoj Składkowski, Józef Beck – minister spraw zagranicznych, oraz inni członkowie rządu opuścili kraj. Znaleźli się w Rumunii. Następnego dnia granicę tego państwa chciał przekroczyć także wódz – marszałek Rydz-Śmigły wraz ze swoim sztabem. 

Wtedy na moście granicznym w Kutach (nad Czeremoszem) doszło do mało znanego, ale symbolicznego incydentu. Drogę kolumnie samochodów, w której znajdował się marszałek, zastąpił 47-letni płk Ludwik Bociański. Był on wcześniej uczestnikiem powstania wielkopolskiego oraz walk w wojnie polsko-sowieckiej w 1920 r. (bił się z Bolszewikami nad Bugiem). 

Między nim a Rydzem-Śmigłym wywiązała się krótka, nerwowa dyskusja. Marszałek próbował pułkownika odsunąć. Wtedy płk Bociański wyciągnął pistolet i... strzelił sobie w serce (był ciężko ranny, przeżył jednak ten samobójczy atak i został przewieziony do Rumunii). Jak potem tłumaczono, zrobił to w obronie honoru polskiego żołnierza.  

Ten tragiczny akt desperacji okazał się bezskuteczny. Członkowie polskiego Rządu zostali w Rumunii internowani. 19 września wojska sowieckie zajęły Wilno, dzień później były już pod Grodnem i w okolicach Lwowa, który nadal bronił się przed Niemcami. W okolicach tego miasta, w miejscowości Winniki spotkali się wówczas przedstawiciele Armii Czerwonej i Wehrmachtu. Ustalono, że Lwów oraz Brześć nad Bugiem dostaną Rosjanie. 

Polacy nadal jednak walczyli. Trwały m.in. walki pod Tomaszowem Lub. Były to właściwie dwie bitwy, które żołnierze polscy toczyli z Niemcami w dniach 17-20 września oraz od 22 do 27 września. Losów wojny nie można już było odwrócić... 

Nie zapomnieliśmy o tamtych wydarzeniach. W niedzielę (17 września) zaplanowano obchody 78 rocznicy sowieckiej agresji na Polskę. Uczestnicy obchodów zbiorą się o godz. 18 w zamojskiej Katedrze. Tam zaplanowano mszę w intencji Ojczyzny. Następnie na Rotundzie zaplanowano manifestację patriotyczną. Odbędzie się m.in. ceremoniał wojskowy i apel poległych oraz okolicznościowe wystąpienie Andrzeja Wnuka, prezydenta Zamościa.  

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama