Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:37
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zdjęcia uratowane cudem

"Czar starej fotografii w obiektywie Teofila Jaśkiewicza z Harasiuk" – taki tytuł nosi najnowszy album przygotowany przez Adama Gąsianowskiego i Roberta Horbaczewskiego, naszych redakcyjnych kolegów.
Zdjęcia uratowane cudem

O Teofilu Jaśkiewiczu (żył w latach 1904-2000), utalentowanym, prowincjonalnym fotografie z miejscowości Harasiuki na Podkarpaciu już pisaliśmy. Pracował on w swojej rodzinnej miejscowości w latach 20 i 30 ub. wieku. Fotografował tam m.in. swoich sąsiadów: pojedynczo i całymi rodzinami. 

Czasami zdjęcia wykonywał w "towarzystwie" rekwizytów. Były to m.in. dwa rowery, ozdobny kilim czy wieczne pióra, które miały nadać fotografowanym – czasami ubogim, bosym ludziom – odpowiednią powagę. 
Jaśkiewicz z dużym wyczuciem uwieczniał na swoich zdjęciach także milusińskich (tylko dzieci były naturalne: nie przybierały sztywnych, bądź "nabożnych" póz ). Przez wiele lat jego unikatowe zdjęcia (ich walor dokumentacyjny trudno przecenić) były jednak zapomniane. O tym, że ocalały... zdecydował przypadek. 

W 2005 r. Elżbieta Węglińska rozpoczęła remont drewnianego domu w Harasiukach, który odziedziczyła po dziadkach. W korytarzu, pod podłogą odkryła kilkaset szklanych negatywów w zniszczonych, tekturowych opakowaniach. Próbowała je uratować, a zdjęcia z nich odzyskać. Jednak, jak potem zapewniała, żadne z muzeów nie chciało ich przyjąć. 

Trafiła w końcu do Adama Gąsianowskiego, właściciela Muzeum Fotografii w Zamościu, naszego redakcyjnego kolegi. Przekazała mu owe bezcenne, ale... brudne, często popękane i bardzo zawilgocone negatywy. Pan Adam zadbał o każdy z tych zabytków. Dzięki jego mozolnej, benedyktyńskiej pracy wyłonił się cały zapomniany świat sprzed ponad 70 lat.
– Wrażenie było potężne: zobaczyłem piękne zdjęcia! – wspomina Adam Gąsianowski. – Wiele czasu im poświęciłem. Opłacało się, naprawdę!

Niektóre ze sfotografowanych w Harasiukach postaci udało się rozpoznać. Większość nadal jest jednak anonimowa. Na tych starych, odzyskanych zdjęciach widać także wiejskie zabudowania, drewniane płoty, wnętrza domów, sady itd. To prawdziwy skarb. Pan Adam zaprezentował te odzyskane cudem zdjęcia na kilku wystawach. Teraz, wspólnie z Robertem Horbaczewskim, dziennikarzem Kroniki Tygodnia, wydał album. 

Publikacja ma ponad 220 stron (wydawcą jest Zamdruk z zamojskiej Skokówki). Zamieszczono w niej setki czarno-białych fotografii wykonanych przez Teofila Jaśkiewicza oraz ich opisy. Książkę będzie można niebawem nabyć w zamojskich księgarniach. Nie tylko. W piątek (8 września) część starych zdjęć zobaczymy także na wystawie w podwórku zamojskiej restauracji Padwa przy Rynku Wielkim (wejście od ulicy Żeromskiego 22). 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama