Problem fatalnej jakości chodników i dróg wokół placu Wolności w Biłgoraju, który stanowi historyczne centrum miasta, zgłaszany był przez mieszkańców od wielu lat. Składane były liczne interpelacje, w których radni wskazywali konieczność gruntownego odnowienia tej części miasta. Drobny remont samego placu przed biłgorajskim magistratem był przeprowadzony wprawdzie w 2001 r., ale na kompleksową rewitalizację zawsze brakowało pieniędzy.
Ze środków unijnych
Nadzieja na sfinansowanie inwestycji ze środków Unii Europejskiej pojawiła się w latach 2007-2013. – Opracowana została wówczas dokumentacja i złożony wniosek o dofinansowanie, lecz ze względu na niekorzystne dla Biłgoraja kryteria oceny, wniosek niestety nie otrzymał dofinansowania – przypomina Małgorzata Gromadzka z Referatu Gospodarki Przestrzennej Terenami i Rolnictwa Urzędu Miasta Biłgoraj. – Ponowna szansa pojawiła się w kolejnej perspektywie finansowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.
Nabór wniosków prowadzony będzie od 30 września do 13 listopada br., a planowany termin rozstrzygnięcia konkursu to styczeń 2019 r. Aby ubiegać się o środki unijne ze wspomnianego programu, miasto musiało opracować Lokalny Program Rewitalizacji, uwzględniający wnioski składane przez mieszkańców podczas konsultacji społecznych. Koncepcja przebudowy placu Wolności została wybrana na podstawie ogłoszonego konkursu urbanistyczno-architektonicznego "Rewitalizacja placu Wolności w Biłgoraju". W koncepcji architektonicznej należało uwzględnić wnioski wynikające z Lokalnego Programu Rewitalizacji, a tym samym wyniki przeprowadzonych konsultacji społecznych z mieszkańcami miasta, organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami i wszystkimi zainteresowanymi. Na konkurs wpłynęło pięć projektów spełniających kryteria formalne regulaminu – z Warszawy, Lublina, Lubaczowa, Krakowa i Gdyni. Spośród nich wyłoniono zwycięski projekt. Wykonała go gdyńska pracownia projektowa Pniewski Architekci.
Plac nie do poznania
Zwycięska praca na tle innych wyróżnia się nowoczesną formą i ciekawym pomysłem zagospodarowania projektowanej przestrzeni. Praca ta – jako jedyna – wykorzystała walory obecnie istniejącego i – co warto zauważyć – sprawdzonego układu komunikacji przejść pieszych w parku, a zachowując istniejące elementy przestrzeni nadała jej jednocześnie nową jakość. Zarysowano wyraźny podział na strefę reprezentacyjną placu przed Urzędem Miasta (wschodnią) oraz wypoczynkową, znajdującą się w parku po stronie zachodniej.
Napisz komentarz
Komentarze