"Ce-Ka grafy i barony Ósmy zdobi nam salony.
Krzywa buzia, krzywa nózia to ułani księcia Józia".
To żurawiejki o 8 Pułku Ułanów Krakowskich, który brał udział w wyprawie na Kijów i dzielnie bronił się w odwrocie. Ale prawdziwym męstwem szwoleżerowie pułku popisali się właśnie w bitwie pod Komarowem (31 sierpnia 1920 roku), największej bitwie kawaleryjskiej XX wieku. Brawurowa szarża 8 pułku poprowadzona przez jej dowódcę – 26-letniego rotmistrza Kornela Krzeczunowicza – przechyliła szalę zwycięstwa na stronę Polaków, doprowadzając do panicznej ucieczki Konarmii Budionnego. Zastępcą dowódcy pułku i uczestnikiem tej bitwy był awansowany na podporucznika rezerwy, ze starszeństwem od 1 stycznia 1920 roku Paweł junior Sapieha. Za zasługi w boju odznaczony został Krzyżem Walecznym i Złotym Krzyżem Zasługi.
– W bitwie pod Komarowem wuj został poważnie ranny w kolano. Leczył się w szpitalu w Jarosławiu. Do końca życia kulał na zranioną nogę – mówi Jakub Czekaj, który kultywuje tradycje rodzinne, przewodząc Stowarzyszeniu Szwadron Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego. Członkowie stowarzyszenia co roku uczestniczą w rekonstrukcji bitwy pod Komarowem.
Osiedli w Siedliskach
Sapiehowie w posiadanie miejscowości Siedliska weszli w 1874 roku, kiedy książę Adam Sapieha(dziadek Pawła juniora) odkupił dobra rawskie od poprzedniego właściciela Józefa Jabłonowskiego. Był to spory majątek, w skład którego wchodziły Siedliska, Rata i Hrebenne wraz z różnymi obiektami w Rawie Ruskiej. To było ponad 3,4 tys. hektarów lasów, tartak, młyny, wyłuszczarnia nasion. A także dwa dwory w Siedliskach i w Hrebennem. Z Siedliskami związał się jednak na dobre jego syn Paweł, który po ślubie w 1893 r. z Matyldą Windisch-Graetz, córką komendanta korpusu lwowskiego zamieszkał w przerobionych na dworek koszarach austriackich.
Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia
Napisz komentarz
Komentarze