Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 22:48
Reklama
Reklama

Centralna kryjówka Hitlera

"Po sześciu latach wojny, która mimo wszystkich niepowodzeń przejdzie kiedyś do historii jako najwspanialszy i najdzielniejszy przejaw narodowych dążeń życiowych (...) postanowiłem (...) z własnej nieprzymuszonej woli poszukać sobie śmierci, w chwili gdy uznam, że nie mogę już pełnić funkcji wodza narodu i kanclerza" – pisał Adolf Hitler w swoim testamencie sporządzonym w kwietniu 1945 r. "Umieram z radością w sercu".
Centralna kryjówka Hitlera

Autor: bn

Dla mieszkańca Zamojszczyzny treść tego testamentu musi być poruszająca, trudna do zrozumienia. Bo czym ten człowiek się radował? Nie ma chyba u nas rodziny, w której rozpętana przez Hitlera wojna nie zabrałaby kogoś z bliskich. Obozy zagłady i koncentracyjne (m.in. w Bełżcu i na Majdanku) to także okrutne – pośrednie lub bezpośrednie – dzieło Hitlera. Na jego konto można policzyć również spalone i zdewastowane wsie i miasteczka naszego regionu i całej Polski. 

Warto się jednak zastanowić, czy po rozpętaniu takiej katastrofy jej architekt sam czuł się bezpiecznie. Tak chyba nie było. Świadczy o tym jego kwatera zwana Wilczym Szańcem. To schronienie wodza III Rzeszy, które przypomina jakąś wynaturzoną piramidę egipską, grobowiec, lub potężną... szczurzą norę.

Wybraliśmy się tam. Na Mazury wjechaliśmy od strony Suwalszczyzny. Przez okna samochodu widać było wielkie, niebieskie lusterka jezior, malownicze, łagodne pagórki, czasami mignął stary, poniemiecki dom. Mazurskie drogi są często obsadzone po obu stronach drzewami (stoją one bardzo blisko traktów), więc jakoś instynktownie nie jeździ się po nich szybko.Taka była także droga z Giżycka do Kętrzyna, z której skręca się do miejscowości Gierłoż. Tam, w leśnym zakątku, znajduje się Wilczy Szaniec. 

Ruch na tym trakcie był niewielki. Wszystko zmieniło się kilka kilometrów przed Gierłożą. Zobaczyliśmy tam długą kolejkę samochodów osobowych, busów i kamperów, które czekały na możliwość wjazdu na przepełniony po brzegi, wielki parking przy byłej, wojennej kwaterze Hitlera. Miały one rejestracje polskie, niemieckie, czeskie, francuskie i wielu innych krajów. Poboczem drogi także wędrowali w stronę muzeum turyści. Wśród nich zauważyliśmy całe rodziny z dziecięcymi wózkami. Co tych ludzi tam ściągnęło? 

Kwatera wodza III Rzeszy została wybudowana osiem kilometrów od Kętrzyna w tzw. wysokopiennym lesie, który to miał kiedyś chronić przed alianckim czy sowieckim lotnictwem (co ciekawe, nigdy do takiego bombardowania nie doszło, chociaż np. alianci na pewno wiedzieli o wojennej kwaterze Hitlera). Jej budowę rozpoczęto w 1940 r. 

Żelbetonowe "miasteczko" stawiało 20 tys. robotników. Zajmowało ono ok. 2,5 km2. Jego centrum był potężny bunkier Hitlera o ścianach liczących ponad cztery metry i sześciometrowym stropie. Sama budowla miała natomiast wielkość 36 na 36 m. Można tam było wejść tylko przez wąskie, metalowe, okute drzwi. 

W bunkrze nie było naturalnej wentylacji, a ogrzewanie i wietrzenie odbywało się dzięki urządzeniom elektrycznym. Wodę do tego gmachu dostarczano za pomocą pomp ustawionych przy jeziorze Moj (tam znajdowało się także kąpielisko dla mieszkańców Wilczego Szańca). 

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama