Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 10:53
Reklama
Reklama

Policzyć straty wojenne

Nadeszła pora, aby zaprezentować całemu światu skutki napaści Niemiec na Polskę i kilkuletniej okupacji. Taka jest opinia wielu historyków i prawników, a także polskiego rządu. W Sejmie powołano parlamentarny zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej. Jakie zdanie mają na ten temat władze samorządowe powiatu biłgorajskiego?
Policzyć straty wojenne

Zwolennikiem działań polskiego rządu jest wójt gminy Biszcza. – Za wyrządzone zło trzeba po prostu zapłacić – mówi wójt Zbigniew Pyczko. – Na terenie naszej gminy nie brakuje rodzin, które to zło dotknęło. Aresztowania, rozstrzeliwania, grabienie majątku. Mojej żony nieżyjąca już babcia była wywieziona na roboty przymusowe do III Rzeszy.

Frampol pamięta

13 września 1939 r. niemieckie bomby spadły na Frampol. – Nasza miejscowość została zniszczona w 80 proc., choć straty mogły być większe – mówi Tadeusz Niedźwiecki, burmistrz Frampola. – Zabudowa była drewniana, dlatego wszystko spłonęło. Poszkodowani musieli wszystko odbudować na własną rękę i za własne pieniądze. Dlatego uważam, że tym ludziom albo ich rodzinom należałoby się zadośćuczynienie. Temat na pewno jest trudny. Do tej pory nie wiadomo, dlaczego Frampol został zniszczony. Niektórzy mówią, że przez przypadek.

W rocznicę bombardowania miasteczka uczniowie Samorządowego Zespołu Szkolnego we Frampolu upamiętnili w oryginalny sposób. Przygotowali informacje na temat tego pamiętnego i tragicznego w skutkach dnia w dziejach Frampola. Wykonali ulotki i transparent. 13 września harcerze udali się na frampolski rynek, gdzie spotykali się z mieszkańcami miasta i prowadzili z nimi rozmowy o bombardowaniu miasta w czasie wojny. Taka forma upamiętnienia tego wydarzenia spotkała się z dużym zainteresowaniem przechodniów. Młodzież z okolicznościowym transparentem odwiedziła instytucje, w tym Urząd Miejski we Frampolu.

Nie budźmy demonów

Do 1939 r. przy dawnym Rynku, który obecnie nosi nazwę Plac Wolności, znajdowała się zabytkowa zabudowa drewniana i murowana, m.in. domy "typu biłgorajskiego" z podcieniami. W okresie wojny obronnej obiekty te zostały zniszczone podczas bombardowań i wielkiego pożaru. Podczas okupacji całkowicie zniknęli z miasta Żydzi, którzy w większości zostali wymordowani przez hitlerowców. Według szacunków, podczas II wojny światowej Biłgoraj został zniszczony w 75 proc. Burmistrz Biłgoraja uważa, że o reparacjach wojennych można było rozmawiać po zakończeniu okupacji, a nie teraz. – Nie widzę żadnego powodu, żeby młodzi Niemcy, którzy nie pamiętają wojny, a historię znają tylko z książek, pracowali na lepszy byt Polaków – mówi burmistrz Janusz Rosłan, który jest z wykształcenia germanistą. – Niemcy są obecnie najlepszym sojusznikiem Polski, najważniejszym partnerem gospodarczym, pomogli nam wejść do Unii Europejskiej, przekazują najwięcej środków do kasy unijnej, a autostrady i inne dobra, które w ciągu ostatnich lat wybudowano w naszym kraju, powstały w dużej mierze dzięki Niemcom.

Rozdrapywanie wojennych ran – według burmistrza – nie ma najmniejszego sensu i może tylko wszystkim zaszkodzić. – Nie budźmy demonów, bo to jest bardzo niebezpieczne – apeluje Janusz Rosłan. – Prowadźmy taką politykę, żeby mieć przyjazne stosunki ze wszystkimi sąsiadami. Korzyści z dobrej współpracy będą na pewno niewspółmiernie większe niż nawet bilionowe odszkodowania. Nie powinniśmy się domagać od Niemców odszkodowań za straty wojenne, a Niemcy nie powinni już tęsknić za Śląskiem. Jako Polak, który – jak mi się wydaje – ma odrobinę honoru i ambicji, po prostu sobie tego nie życzę.

Więcej w e-wydaniu i papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanegoAutor komentarza: O kulach jeszcze lepiej.Treść komentarza: .Data dodania komentarza: 21.11.2024, 20:10Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: HenioTreść komentarza: Jak to urzędnicy, myślę tylko o sobie, mamy 21 wiek a problem jest ten sam, znieczulica.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 19:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: TrgdTreść komentarza: Rozumiem, że za stworzenie zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym prawo jazdy zostało zatrzymane i wystawiono skierowanie na powtórny egzamin?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 17:21Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama