Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 10:02
Reklama Baner reklamowy firmy Karpiówka Bełżec
Reklama

Grodzisko w Sąsiadce. Na rubieżach polskości

Stary gród w Sąsiadce (dawny Sutiejsk) miał kiedyś wielkie znaczenie militarne i prestiżowe. Był także ważnym ośrodkiem handlowym na szlaku z Krakowa do Kijowa. Uważa się, że należał on do słynnych, wczesnośredniowiecznych Grodów Czerwieńskich, które były "przedmiotem ostrej rywalizacji" polsko-ruskiej. Na pewno ten niezwykły ośrodek miał związek z początkami polskiej państwowości.
Grodzisko w Sąsiadce. Na rubieżach polskości

Autor: Stowarzyszenie Grodzisko Sąsiadka Dawny Sutiejsk

W 2016 r. powstało Stowarzyszenie "Grodzisko Sąsiadka – Dawny Sutiejsk". Jego prezesem jest Beata Kacprzak. Stowarzyszenie skupia obecnie ok. 20 członków oraz wielu sympatyków. To głównie mieszkańcy Sąsiadki oraz innych miejscowości z gminy Sułów. Promują oni wczesnośredniowieczną historię Sąsiadki (m.in. poprzez wykłady i prelekcje), a w lipcu zorganizowali piknik archeologiczny (uczestniczyli w nim członkowie grup rekonstrukcyjnych oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości). Członków stowarzyszenia wspiera m.in. Urząd Gminy Sułów oraz miejscowa biblioteka. Po ich opieką (i ochroną) znajduje się obecnie stary gród Sutiejsk. Nie tylko. 

– Niedaleko grodziska powstała jakiś czas temu wiata, z której mogą korzystać turyści, postawiliśmy także palisadę. Obok stanęły tablice informacyjne dotyczące grodziska – wylicza Ryszard Pietrykowski, przewodniczący Rady Gminy Sułów, członek zarządu stowarzyszenia.

– W przyszłym roku chcemy otworzyć także jedną z chat, które stały kiedyś w obrębie dawnego grodziska. Zamierzamy zrobić to na podstawie wskazówek archeologów. Będzie to, mamy nadzieję, jedna z atrakcji przyszłorocznego pikniku w Sąsiadce (odbędzie się na początku lipca – przyp. red.). W planach jest także budowa wysokiej platformy widokowej z której będzie można oglądać wały dawnego grodziska oraz całą okolicę. 

Działania członków stowarzyszenia wspiera dr Joanna Kalaga z Uniwersytetu Warszawskiego (była uczennicą Zofii Wartołowskiej; w 2013 r. wydała swoją książkę na temat Sutiejska). Chodzi nie tylko o organizowanie pikników i imprez edukacyjnych. 

Mieszkańcy Sąsiadki czują się odpowiedzialni za "swoje" grodzisko. Dlatego są wyczuleni na wizyty... nieproszonych gości (np. rabusiów z wykrywaczami metali) czy wandali, którzy mogliby niszczyć średniowieczne pozostałości. Bo nadal jest o co walczyć.

– Jesteśmy przekonani, że grodzisko w Sąsiadce kryje jeszcze wiele tajemnic – przekonuje Ryszard Pietrykowski. – Na pewno istniało obok cmentarzysko, które nie zostało dotąd odkryte (o wspominanych w źródłach pochówkach w drewnianych kłodach mieszkańcy Sąsiadki nie słyszeli – przyp. red.). Być może istniało w miejscu, gdzie są teraz współczesne zabudowania wsi... To wszystko jest tajemnicze, fascynujące. Takiego dziedzictwa nie wolno zaprzepaścić. Także po to jest nasze stowarzyszenie. 

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Yanek 14.11.2017 01:13
Ludzie zapominają, ale w naszym regionie na tzw. obecnej zamojszczyźniej najważniejszymi miejscowościami z punkty historycznego są: Grodek (koło Hrubieszowa) nazywany dawniej Wołyniem, to właśnie od tej miejscowości wzięła się cała nazwa regionu Wołyń. Dalej należy wymienić Czermno, to dawny Czerwieńsk - gród od którego pochodzi nazwa Grody Czerwieńskie. Oprócz tego mamy Grabowiec, dawne duże miasto królewskie i siedziba władz powiatu grabowieckiego rozciągający swoje terytorium na większą część dzisiejszej zamojszczyzny. Na końcu wspomnieć należy o tym, który wszystko scalił w naszym regionie a wiec mieście Bełz - które było województwem bełskim - w którego granicach leżał m.in. Grabowiec, Gródek (Wołyń) Czermno (Czerwieńsk), Lubaczów, Stary Zamość czy Hrubieszów. Warto dodać, że jeżeli szukamy poprzedników obecnej zamojsczyzny, to powinniśmy zerkać na ziemię bełską bo to na niej ulokowany został Zamość.

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ObserverTreść komentarza: "Zobowiązania szpitala wobec NFZ z tytułu niewykonania ryczałtu to około 18 mln zł."- czy ktoś za to poniesie konsekwencje? Te pieniądze zostały przejedzone? Najważniejsze, że dyrektor zarobiony.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:05Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: SkanerTreść komentarza: Jak to mówi Józefik: Pogadajo, popiszo i przestano...szkoda komentować.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:00Źródło komentarza: Śmieci w wyrobisku piasku w Strzyżowie. Proces trwa już 4 lata, teraz ślimaczy się w RzeszowieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Nazywasz mnie panie burak absolwentem a później piszesz jakbyś skończył gimnazjum. Jak widać głupota nie boli.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 08:18Źródło komentarza: Hrubieszów: Uczniów mniej, a wydatki rosną. Władze sugerują, by gminy dołożyły do kosztów oświatyAutor komentarza: Kochający kwiaty.Treść komentarza: Pięknymi tulipanami nie da się jednak przykryć tego, co zamierza zgotować mieszkańcom burmistrzyni ze swoimi "niezależnymi" radnymi. Piękne kwiaty nie przykryją działań drenujących kieszenie mieszkańców miasta w celu próby rozpaczliwego ratowania miejskiego budżetu i spłaty obsługi horrendalnego zadłużenia.Data dodania komentarza: 24.11.2024, 19:59Źródło komentarza: Hrubieszów: Posadzili 37 tys. cebulek kwiatów! Gdy to zakwitnie, będzie bajecznie!Autor komentarza: PorażkaTreść komentarza: To jakieś nieporozumienie,p. wojewoda z PO promuje wójta Zająca,p.K. przewodniczącą powiatowych struktur PiS promuje wójta Zająca o co tu chodzi. Jako burmistrz moim zdaniem rozpoczął niszczenie miasta, teraz jako wójt niszczy gminę wiejską (m.in. zadłużenie i nie tylko),co my jako ludzie PO mamy o tym myśleć,takie działanie może doprowadzić do tego że zbojkotujemy wybory na Prezydenta,bo my widzimy różnicę POa PiS a Pan wojewoda nie. Jest nam okropnie przykro widzieć takie nominacje. A może Pan wojewoda już w pis-ie? czy Pan Tusk o tym wie?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 16:48Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: prącisławTreść komentarza: Kupczyk to niech się zajmie nielegalnym parkowaniem na swoim osiedlu!! mieszkańcy wiedzą kto parkuje, nie mogą tego robić pod pomnikiem Piłsudskiego kawał wolnego placu mają i w dodatku to ich teren.Data dodania komentarza: 24.11.2024, 13:12Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama