Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 23:48
Reklama
Reklama

Grodzisko w Sąsiadce. Na rubieżach polskości

Stary gród w Sąsiadce (dawny Sutiejsk) miał kiedyś wielkie znaczenie militarne i prestiżowe. Był także ważnym ośrodkiem handlowym na szlaku z Krakowa do Kijowa. Uważa się, że należał on do słynnych, wczesnośredniowiecznych Grodów Czerwieńskich, które były "przedmiotem ostrej rywalizacji" polsko-ruskiej. Na pewno ten niezwykły ośrodek miał związek z początkami polskiej państwowości.
Grodzisko w Sąsiadce. Na rubieżach polskości

Autor: Stowarzyszenie Grodzisko Sąsiadka Dawny Sutiejsk

W 2016 r. powstało Stowarzyszenie "Grodzisko Sąsiadka – Dawny Sutiejsk". Jego prezesem jest Beata Kacprzak. Stowarzyszenie skupia obecnie ok. 20 członków oraz wielu sympatyków. To głównie mieszkańcy Sąsiadki oraz innych miejscowości z gminy Sułów. Promują oni wczesnośredniowieczną historię Sąsiadki (m.in. poprzez wykłady i prelekcje), a w lipcu zorganizowali piknik archeologiczny (uczestniczyli w nim członkowie grup rekonstrukcyjnych oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości). Członków stowarzyszenia wspiera m.in. Urząd Gminy Sułów oraz miejscowa biblioteka. Po ich opieką (i ochroną) znajduje się obecnie stary gród Sutiejsk. Nie tylko. 

– Niedaleko grodziska powstała jakiś czas temu wiata, z której mogą korzystać turyści, postawiliśmy także palisadę. Obok stanęły tablice informacyjne dotyczące grodziska – wylicza Ryszard Pietrykowski, przewodniczący Rady Gminy Sułów, członek zarządu stowarzyszenia.

– W przyszłym roku chcemy otworzyć także jedną z chat, które stały kiedyś w obrębie dawnego grodziska. Zamierzamy zrobić to na podstawie wskazówek archeologów. Będzie to, mamy nadzieję, jedna z atrakcji przyszłorocznego pikniku w Sąsiadce (odbędzie się na początku lipca – przyp. red.). W planach jest także budowa wysokiej platformy widokowej z której będzie można oglądać wały dawnego grodziska oraz całą okolicę. 

Działania członków stowarzyszenia wspiera dr Joanna Kalaga z Uniwersytetu Warszawskiego (była uczennicą Zofii Wartołowskiej; w 2013 r. wydała swoją książkę na temat Sutiejska). Chodzi nie tylko o organizowanie pikników i imprez edukacyjnych. 

Mieszkańcy Sąsiadki czują się odpowiedzialni za "swoje" grodzisko. Dlatego są wyczuleni na wizyty... nieproszonych gości (np. rabusiów z wykrywaczami metali) czy wandali, którzy mogliby niszczyć średniowieczne pozostałości. Bo nadal jest o co walczyć.

– Jesteśmy przekonani, że grodzisko w Sąsiadce kryje jeszcze wiele tajemnic – przekonuje Ryszard Pietrykowski. – Na pewno istniało obok cmentarzysko, które nie zostało dotąd odkryte (o wspominanych w źródłach pochówkach w drewnianych kłodach mieszkańcy Sąsiadki nie słyszeli – przyp. red.). Być może istniało w miejscu, gdzie są teraz współczesne zabudowania wsi... To wszystko jest tajemnicze, fascynujące. Takiego dziedzictwa nie wolno zaprzepaścić. Także po to jest nasze stowarzyszenie. 

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Yanek 14.11.2017 01:13
Ludzie zapominają, ale w naszym regionie na tzw. obecnej zamojszczyźniej najważniejszymi miejscowościami z punkty historycznego są: Grodek (koło Hrubieszowa) nazywany dawniej Wołyniem, to właśnie od tej miejscowości wzięła się cała nazwa regionu Wołyń. Dalej należy wymienić Czermno, to dawny Czerwieńsk - gród od którego pochodzi nazwa Grody Czerwieńskie. Oprócz tego mamy Grabowiec, dawne duże miasto królewskie i siedziba władz powiatu grabowieckiego rozciągający swoje terytorium na większą część dzisiejszej zamojszczyzny. Na końcu wspomnieć należy o tym, który wszystko scalił w naszym regionie a wiec mieście Bełz - które było województwem bełskim - w którego granicach leżał m.in. Grabowiec, Gródek (Wołyń) Czermno (Czerwieńsk), Lubaczów, Stary Zamość czy Hrubieszów. Warto dodać, że jeżeli szukamy poprzedników obecnej zamojsczyzny, to powinniśmy zerkać na ziemię bełską bo to na niej ulokowany został Zamość.

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama