Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:43
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Biłgoraj: Pacjent zmarł, szpital nie zawinił

Podczas hospitalizacji niepełnosprawnego 18-letniego mieszkańca powiatu biłgorajskiego lekarze zrobili wszystko, żeby ratować życie pacjenta. Do takich wniosków doszła Prokuratura Regionalna w Lublinie, która umorzyła śledztwo w sprawie błędu medycznego i nieumyślnego spowodowania śmierci Zbigniewa G.
Biłgoraj: Pacjent zmarł, szpital nie zawinił

11 września 2015 r. 18-letni uczeń Zespołu Szkolno-Rewalidacyjnego w Biłgoraju (obecnie Zespół Szkół Specjalnych w Biłgoraju – przyp. red.) zakrztusił się podczas przerwy bułką. Zauważył to jeden z dyżurujących nauczycieli. Wezwano karetkę, a pierwszej pomocy dławiącemu się nastolatkowi udzielili pracownicy szkoły. Zbigniew G. w ciężkim stanie trafił na oddział intensywnej opieki medycznej biłgorajskiego szpitala, gdzie 7 października zmarł. Przyczyną śmierci było zachłystowe zapalenie płuc.

Prokuratura bada

Po jego śmierci Prokuratura Rejonowa w Biłgoraju – na wniosek szkoły – sprawdzała, czy nauczyciele właściwie udzieli pomocy 18-latkowi. Nie dopatrzono się uchybień, ale w marcu ub. roku rodzina zmarłego złożyła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez personel ARION Szpitale ZOZ w Biłgoraju. Podnoszono, że 18-latek mógł być leczony w niewłaściwy sposób i podczas hospitalizacji nie wykonano zabiegów, które mogłyby mu uratować życie. Sprawę przejęli do prowadzenia – po wyłączeniu biłgorajskiej prokuratury – zamojscy śledczy, a od nich trafiła ona do Prokuratury Regionalnej w Lublinie, która od niedawna zajmuje się badaniem ewentualnych błędów medycznych skutkujących zgonem pacjentów.

Zabezpieczona w biłgorajskim szpitalu dokumentacja medyczna związana z hospitalizacją Zbigniewa G. została zweryfikowana przez biegłych. Z wydanej przez nich opinii wynika, że opieka medyczna nad pacjentem była sprawowana prawidłowo. – W szczególności biegli wskazali, że miał on zapewnione czynności pielęgnacyjne, i to zarówno higieniczne, jak i w zakresie profilaktyki przeciwodleżynowej – informuje Waldemar Moncarzewski, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Lublinie.

Na bieżąco monitorowano parametry życiowe pacjenta, a pojawiające  się dolegliwości były odnotowywane i – ze względu na ich charakter – leczone lub konsultowane ze specjalistami.

Drobne uchybienia

Biegli w swojej opinii zwrócili uwagę, że stosowano odpowiednie leki, zaś przeprowadzone konsultacje specjalistyczne, badania obrazowe oraz badania laboratoryjne były adekwatne do stanu zdrowia pacjenta, a wprowadzenie Zbigniewa G. w stan śpiączki farmakologicznej nie było konieczne.

Więcej w e-wydaniu i papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama