Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 13:52
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Idziemy w przyszłość, patrząc w przeszłość

W tym roku obchodzimy 75 rocznicę hitlerowskiej akcji wysiedleńczo-pacyfikacyjnej na Zamojszczyźnie. To nadal wielka, niezagojona rana.
Idziemy w przyszłość, patrząc w przeszłość

Autor: APZ

Pod koniec listopada 1942 r. hitlerowcy założyli w Zamościu obóz przejściowy (UWZ Lager Zamość), który podlegał filii Centrali Przesiedleńczej w Łodzi. Na terenie ogrodzonym drutem kolczastym postawiono kilkanaście baraków. Mieli tam trafić mieszkańcy zamojskich wsi. W nocy z 27 na 28 listopada 1942 r. wysiedlono mieszkańców Skierbieszowa. To był wstęp do wielkiej, niemieckiej akcji, która objęła całą Zamojszczyznę. 

Jej skala była ogromna. Do marca 1944 r. przez obóz przeszło w sumie ponad 41 tys. osób z całej Zamojszczyzny. Trafiali stamtąd do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, na Majdanek lub do Łaskarzewa, Siedlec, Garwolina, Pilawy czy Łosic (część osadzono w tzw. wsiach rentowych). Niektórzy byli wywożeni także na roboty przymusowe do Rzeszy. Szacuje się, że w sumie podczas niemieckiej akcji osadniczo-wysiedleńczej wygnano na poniewierkę ok. 110 tys. Polaków, w tym 30 tys. dzieci z naszego regionu. Wiele z tych osób nigdy do domów nie powróciło (umierali w obozach, ale też z chorób i wycieńczenia). 

Masowe wysiedlenia wywołały rozpaczliwy, zbrojny opór mieszkańców Zamojszczyzny. Za broń chwycili partyzanci AK i BCh (dzisiaj ten wielki zryw nazywany jest powstaniem zamojskim). W poniedziałek (27 listopada) w Zamościu zorganizowano uroczystości upamiętniające tamte tragiczne, wojenne wydarzenia. 

W Zespole Szkół Gimnazjalnych nr 4 im. Dzieci Zamojszczyzny odsłonięto pamiątkową tablicę (można ją oglądać na szkolnym korytarzu, na parterze), potem w kościele św. Michała Archanioła odbyła się msza, a następnie uczestnicy przeszli pod pomnik Ofiar Faszyzmu przy ul. Okrzei. Tam odbył się ceremoniał wojskowy oraz wysłuchano kilku wystąpień. Potem pod pomnikiem złożono kwiaty i wieńce. Na zakończenie w  ZSP nr 4 odbyła się okolicznościowa akademia. 

Obchody odbyły się także w Skierbieszowie.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

K. 28.11.2017 14:37
Za broń chwycili partyzanci AK i BCh. AL i partyzanci radzieccy. bn - popraw.

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama