Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 30 marca 2025 01:05
Reklama
Reklama

Pejzaże z ponurych czasów. Zamojszczyzna w obiektywie niemieckich wojaków (ZDJĘCIA)

Reklama
Ten zbiór unikatowych fotografii wykonano na Zamojszczyźnie podczas ostatniej wojny. Zdjęcia "pstryknęli" niemieccy żołnierze. W którym dokładnie roku? Jak się nazywali? W jakim celu je zrobili? Trudno dzisiaj powiedzieć. Wiadomo jedynie, że odbitki zostały wykonane z negatywów w zamojskim zakładzie "Fotocentrala" przy ul. Żeromskiego 10.
Pejzaże z ponurych czasów. Zamojszczyzna w obiektywie niemieckich wojaków (ZDJĘCIA)

Ten zakład powstał w 1942 r. Był on właściwie częścią większej firmy zatrudniającej  kilkanaście osób. Jej pełna nazwa to: Artykuły Fotograficzne i Fotolaboratorium "Fotocentrala". Jednym z założycieli owej firmy był Włodzimierz Wolski

Reklama

Wiadomo, że z usług zamojskiej "Fotocentrali" korzystali niemieccy żołnierze. Nie tylko. Bo jednocześnie "Fotocentrala" współpracowała z... Armią Krajową. Dlatego w zakładzie wykonywano podobno więcej odbitek niż okupanci zamawiali. Potem były one dokładnie analizowane przez polskie podziemie niepodległościowe. 

Ach, jaka urocza bieda! 

W zbiorach Archiwum Państwowego w Zamościu znajduje się kolekcja kilkudziesięciu zdjęć wykonanych przez Niemców i wywołanych z odbitek w "Fotocentrali" (z opisu wynika, że przekazał je do APZ Janusz Skwarek). Nie wiemy w jakich miejscowościach te fotografie zostały wykonane (przypuszczany, że część z nich zrobiono w malowniczo położonej Izbicy). Na pewno są one dzisiaj bezcenne. Co przedstawiają? 

Nie zobaczymy tam spalonych wiosek, czołgów z niemieckimi krzyżami, pociągów z wojennym sprzętem, obładowanych bombami samolotów czy koszar zajętych przez Niemców (np. w Zamościu). Na tych fotografiach uwieczniono jedynie pejzaże Zamojszczyzny oraz kryte strzechą, drewniane chałupy, biedne gospodarstwa, drewniane płoty, przydrożne krzyże czy kręte, wiejskie drogi. 

Niektóre z tych zdjęć są naprawdę ładne, wręcz urocze (na jednym widzimy np. oszronione choinki). Wyglądają jakby zostały wykonane przez zachwyconych zamojską "egzotyką" turystów, a nie bezwzględnych najeźdźców. 

– Takie fotografie są ważne. Dokumentują czas, który przeminął – mówi Adam Gąsianowski, właściciel Muzeum Fotografii w Zamościu. I dodaje: –  Jeszcze w latach 90. ub. wieku zdjęcia wykonane podczas wojny przez Niemców były u nas rzadkością. Pamiętam, że gdy pod koniec lat 90. ub. wieku redaktor Krzysztof Czubara pisał jedną ze swoich książek, wszędzie poszukiwał takich fotografii. Był z tym wówczas kłopot, więc nie zgromadził ich wiele. Teraz to się zmieniło. Dlaczego? Zamojscy kolekcjonerzy, którzy mieli w swoich zbiorach fotografie z czasów wojny, chętniej je udostępniają lub przekazują państwowym instytucjom, czy np. takim placówkom jak moje muzeum. Bo nie chcą, żeby te cenne zdjęcia jakoś zaginęły, przepadły. Coraz więcej wojennych fotografii można też kupić w Internecie. 

Więcej na ten temat w najnowszym nukmerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

kuba13 04.01.2018 10:07
Zdjęcie nr 7 Wólka Łabuńska. Kapliczka św. Antoniego. Obecnie przy remizie strażackiej.

Reklama
s 04.01.2018 10:43
O. To bardzo ciekawe!

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: BrawoTreść komentarza: Bicie piany o PISOwską 13 napiszcie ile co miesiąc dostaje ciapaty bez lat pracy bo Jakubiak mówi o 12.000 tys to jest życie w Madrycie emerycie czarna pasta i do koncentracjon lager TfuSSka.Data dodania komentarza: 29.03.2025, 06:49Źródło komentarza: Zbliża się termin wypłat trzynastej emerytury. Sprawdź terminyAutor komentarza: GertrudaTreść komentarza: Prędkość 😐Data dodania komentarza: 28.03.2025, 19:59Źródło komentarza: Gm. Zwierzyniec: Tragiczny wypadek w Obroczy. Nie żyje 27-latka, która kierowała oplem [ZDJĘCIA]Autor komentarza: NikTreść komentarza: Chyba każdy samorząd gminy wprowadził to ulepszenie bo to są pieniądze. Świetlicę stoją przeważnie na gruntach gminy i nie ważne że jak były budowane gmina często nie dała złamanego grosza. Teraz jak są wyremontowane i dobrze doposażone ktoś nagle wpadł na pomysł że trzeba to ucywilizowac...czyli 150 netto plus prad i woda za wynajem do budżetu gminy.Data dodania komentarza: 28.03.2025, 17:39Źródło komentarza: W gm. Ulhówek nie było regulaminu korzystania ze świetlic. To nowość, która nie podoba się mieszkańcomAutor komentarza: Do MTreść komentarza: Racja i za nieterminowe wypłacanie wynagrodzeń ktoś powinien zostać ukarany. Nawet wiem kto...ale niestety są równi i równiejsi. Niektórym włos z głowy nie spadnie. Może zależy to od koloru włosów?Data dodania komentarza: 28.03.2025, 17:26Źródło komentarza: Wicestarosta hrubieszowski zarzucił protestującym kłamstwa. Związkowcy dali staroście 7 dniAutor komentarza: CamelTreść komentarza: Jako niezbędne postuluję utworzenie TWAOPDD czyli Towarzystwa Wzajemnej Adoracji Ojców Posiadających Dorosłe Dzieci. Bez tego nie widzę szans na rozwój miasta. Moja małżonka postuluje utworzenie KMG czyli Klubu Miłośników Garsonek. Z kolei mój dobry kolega wnosi o powołanie MKPWPSDP czyli Miejskiego Koła Przeciwników Wynoszenia Pustych Słoików Do PIWNICY. Dziękuję za uwagę.Data dodania komentarza: 28.03.2025, 15:22Źródło komentarza: Wiosenny reset w Hrubieszowie. Kobiece spotkanie pełne inspiracji. Zobacz zdjęciaAutor komentarza: emerytkaTreść komentarza: Tak co miesiąc, " a ile dostaniemy, a komu się należy, a kiedy, a czemu tam mało itd????? ile lat przepracowanych, ile i jakie składki taka emerytura, koniec kropka ! przestańcie o nas tyle gadać , są ważniejsze sprawy.Data dodania komentarza: 28.03.2025, 14:32Źródło komentarza: Zbliża się termin wypłat trzynastej emerytury. Sprawdź terminy
Reklama