Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 04:01
Reklama
Reklama

Leon i Waleria Kuczyńscy. Patroni szkoły w Wierszczycy

Leon Kuczyński był przed wojną kierownikiem szkoły w Wierszczycy (gm. Jarczów), oficerem Wojska Polskiego, twórcą miejscowej konspiracji. Aresztowany przez Niemców trafił do obozu w Oświęcimiu. Już stamtąd nie wrócił. Jego żona Waleria w szkole w Wierszczycy przepracowała blisko 45 lat.
Leon i Waleria Kuczyńscy. Patroni szkoły w Wierszczycy

Przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu, że na powierzonym mi stanowisku urzędowym przyczyniać się będę w mym zakresie działania ze wszystkich sił do ugruntowania wolności, niepodległości i potęgi Rzeczpospolitej Polskiej, której zawsze wiernie służyć będę, wszystkich obywateli kraju w równym mając zachowaniu, przepisów prawa strzec będę pilnie i sumiennie, polecenia mych przełożonych wykonywać dokładnie, a tajemnicy urzędowej dochowam. Tak mi Panie Boże dopomóż.

Taką przysięgę służbową składali nauczyciele mianowani na nauczyciela stałego publicznych szkół powszechnych. Taką przysięgę składał i Leon Kuczyński.

 

W Gródku i Wierszczycy

Leon Kuczyński urodził się w 1906 roku w Dziegciarce, małej wsi nieopodal Białej Podlaskiej. W 1915 roku, po spaleniu wioski rodzina została deportowana w głąb Rosji do guberni Smoleńskiej. Do Polski powróciła pod zakończeniu I wojny światowej. Leon, po uzupełnieniu wykształcenia, został przyjęty do Państwowego Seminarium Nauczycielskiego w Leśnej Podlaskiej. Ukończył je w 1927 roku. Tak jak wielu ówczesnych młodych ludzi został powołany do wojska. Skończył szkołę podchorążych rezerwy piechoty w Berezie Kartuskiej, odbył niezbędne praktyki wojskowe i latem 1928 roku został przeniesiony do rezerwy w stopniu plutonowego podchorążego.

W cywilu Leon Kuczyński 14 września 1928 roku otrzymał swój pierwszy angaż na stanowisko tymczasowego nauczyciela w 3-klasowej szkole w Rzeplinie, w powiecie tomaszowskim. Uczył też w pobliskich Łachowcach.

Trzy lata później, 1 września 1931 roku, Kuczyński został służbowo przeniesiony do szkoły w Gródku. Tam po złożeniu egzaminu praktycznego, z wynikiem ogólnym bardzo dobrym, został mianowany nauczycielem stałym publicznych szkół powszechnych.

Dalszy ciąg tej historii przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama