Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 03:23
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Medialne warsztaty dla uczniów w Biłgoraju i Łaszczówce

Wielkim zainteresowaniem młodzieży cieszyły się pierwsze na Zamojszczyźnie warsztaty medialne prowadzone przez ojców redemptorystów z Torunia.
Medialne warsztaty dla uczniów w Biłgoraju i Łaszczówce

Autor: Fot. Organizatorzy

W Biłgoraju i Łaszczówce, w gminie Tomaszów Lubelski, warsztaty zgromadziły prawie 600 osób, głównie uczniów lokalnych szkół. Poseł Agata Borowiec, inicjatorka tych szkoleń, zaprosiła wykładowców z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, żeby przybliżyli młodym ludziom pracę dziennikarzy. Ojcowie redemptoryści takie wyjazdowe szkolenia prowadzą od 7 lat, w naszym regionie byli po raz pierwszy.

Wykładowcy, którzy są jednocześnie redaktorami, dziennikarzami, montażystami i operatorami Radia Maryja i Telewizji Trwam wyjaśniali i pokazywali młodzieży jak napisać tekst, jak przygotować materiał telewizyjny - Wiem teraz jak zrobić dobre zdjęcie, jak można poprawić to zdjęcie, jak je wykorzystać razem z tekstem. Dużo się nauczyłem i nawet nie przypuszczałem, że będą to takie ciekawe warsztaty. Tu wszystkiego można było dotknąć, wejść do wozu transmisyjnego, zobaczyć dokładnie jak wygląda - mówi Sebastian Wajda, uczeń III klasy gimnazjum z Łaszczówki.

Wykładowcy przekonywali jak skomplikowane jest tworzenie programów telewizyjnych, jak wiele elementów składa się na taki przekaz - Staramy się, ze wszech miar, pokazać warsztat funkcjonowania mediów, czyli ujęcie kamery, rola światła, rola makijażu, rola tła, dźwięku i też rola wypowiadanego słowa, doboru słowa. Co to jest opinia, co to jest manipulacja, co to informacja i perswazja ? – mówił o. Benedykt Cisoń.

W czasie warsztatów młodzi ludzie mogli doświadczyć na czym polega praca dziennikarza. Sami robili wywiady, także ich udzielali. Wszystko to przy wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu: wozu transmisyjnego, kamer studyjnych, oprogramowania, oświetlenia, mikrofonów i mixerów dźwiękowych. Osiem wybranych osób działając w tzw. Spec grupie mogło współtworzyć reportaż telewizyjny, opowiadający o przebiegu szkolenia.

-Miałam okazję być w tej grupie, która pomagała. Dla mnie jest to bardzo ważne bo w liceum jestem, w klasie o profilu dziennikarskim. Mogłam zobaczyć jak ta praca wygląda tak od wewnątrz i wiele skorzystać – mówi Martyna Cios, uczennica LO im. ONZ.

W organizację warsztatów w powiecie tomaszowskim włączyła się też Wójt Gminy Tomaszów Lubelski, Marzena Czubaj-Gancarz, która po raz kolejny współpracowała z poseł Agatą Borowiec przy organizacji wydarzeń kulturalnych dla dzieci i młodzieży - Pierwszym takim wydarzeniem był konkurs „Ekologicznie. Patriotycznie”, gdzie w nagrodę dzieci pojechały na wycieczkę do sejmu. Warsztaty „Zrozumieć media” to kolejny dobry pomysł pani poseł Borowiec. Te warsztaty były bardzo interesujące i pożyteczne dla młodych ludzi, zainteresowanych współczesnymi mediami. Dodatkowym walorem była całkowita bezpłatność oraz to, że odbywały się na miejscu, w naszej gminie. Podczas warsztatów obserwowałam twarze dzieci, ich zainteresowanie oraz zaangażowanie. Mam nadzieję, że zaowocuje to w przyszłości i ktoś z nich będzie pracował w lokalnych mediach.

Inicjatorka warsztatów poseł Agata Borowiec sama dobrze wie jak ważną rolę odgrywają media, zarówno lokalne jak i centralne, w budowaniu świadomości i jak ważne jest też umiejętne korzystanie z nich.

-Dobrze jest wiedzieć jak wygląda przygotowywanie materiałów telewizyjnych "od kuchni”, jak możemy wpływać na to by media przekazywały prawdziwe treści. Ważne jest, żeby szczególnie ludzie młodzi wiedzieli jak wygląda język przekazu medialnego. Dotyczy to również mediów społecznościowych - mówiła posłanka.

Duża frekwencja na szkoleniu medialnym potwierdziła dobry wybór zakresu zajęć. Młodzież nie tylko otrzymała ciekawą, potrzebną wiedzę, pewne praktyczne umiejętności, również świetnie się bawiła wcielając się w role prezentera, komentatora, oglądając się na ekranie.

Powstałe podczas warsztatów materiały zostały wykorzystane w relacjach na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam. Portale lokalnych gazet obszernie informowały o szkoleniach. Materiał z warsztatów w Biłgoraju ukazał się także w Biłgorajskiej Telewizji Kablowej.

Duże zainteresowanie uczestników i mediów lokalnych skłoniły Agatę Borowiec do złożenia zobowiązania, że kolejne warsztaty odbędą się jeszcze w tym roku.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama