Dekomunizujemy te tablice i pomniki, które odnoszą się wprost do instytucji, ludzi i organizacji bądź symboli totalitaryzmu komunistycznego. To jest zaległość, którą dziś musimy odrobić – mówił na konferencji prasowej w Lublinie Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.
W całym województwie urzędnicy wojewody doliczyli się ponad setki takich obiektów. W powiecie tomaszowskim 9 obelisków i tablic. Najwięcej w gminie Lubycza Królewska, która w ubiegłym roku zakończyła dekomunizację swoich ulic i skwerów.
Na terenie tej gminy wojewoda zakwestionował pięć obelisków upamiętniających śmierć funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej w walce przeciwko UPA. Na liście znalazł się obelisk w Zatylu informujący, że dniu 11 grudnia 1944 roku polegli funkcjonariusze MO Stefan Pokrywka, Stefan Kraszewski i Jan Wywrotki w walce z nacjonalistyczną bandą UPA. Jest tam także obelisk znajdujący się przy drodze krajowej Potoki – Hrebenne z napisem: "W tym miejscu w dniu 28.II.1945 r. polegli funkcjonariusze MO Piotr Łuszczyńskii Wasyl Stecyna od kuli nacjonalistycznej bandy UPA". Wojewoda domaga się też likwidacji obelisku w Rudzie Żurawieckiej, gdzie znajduje się napis: "Bohaterom poległym w walce z bandami UPA 22 III 1945 r.". Na liście jest obelisk w Nowosiółkach Przednich upamiętniający śmierć od kul nacjonalistów UPA w dniu 5 V 1945 r. funkcjonariusza MO Władysława Górnickiego. Zniknąć z przestrzeni publicznej ma też napis na obelisku w Lubyczy Królewskiej, który informuje, że: "W miejscu tym w dniu 1 VII 1947 r. poległ funkcjonariusz MO plut. Tadeusz Czuraba przy zdobywaniu bunkra bandy UPA".
Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia
Napisz komentarz
Komentarze