Halina Paździor, córka Mieczysława, nie pamięta już dokładnej daty, kiedy aresztowano jej ojca. Było to zimą 1941 roku. Pamięta, że był blady świt.
Mieczysław Michał Paździor (w dokumentach używał dwojga imion) był zawodowym żołnierzem, członkiem Związku Walki Zbrojnej w Zamościu (późniejszej Armii Krajowej). Odpowiadał m.in. za kolportaż konspiracyjnej prasy wraz z członkami. I za to – jak pisze Jan Grygiel w publikacji "Związek Walki Zbrojnej i Armia Krajowa w Obwodzie Zamojskim 1939-1944" – został na początku 1941 roku aresztowany m.in. z rodziną Horodelskich przez gestapo. Z dokumentów Polskiego Czerwonego Krzyża, jakie zachowały się w archiwum rodzinnym wynika, że 7 kwietnia 1941 r. Mieczysław został osadzony w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Nadano mu numer obozowy 14216. W obozie przeżył rok. W maju 1942 roku, kiedy kwitły bzy, rodzina otrzymała depeszę z obozu. Suchy komunikat informował, że Mieczysław Michał Paździor zmarł 14 maja 1942 roku. Ponoć na tyfus.
W archiwum rodzinnym zachował się jeszcze jeden dokument. Gryps, bez daty, jaki żona otrzymała od niego. Pisał: "Zwracam pantofle, poduszkę, czapkę, koc i pastę. Trzymajcie się dzielnie, wnieś podanie, a na pewno się zobaczymy".
O losach Natalii Paździor z domu Bednarskiej i jej męża Mieczysława przeczytaj w papierowym wydaniu "Kroniki Tygodnia"
Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją historię rodzinną napisz do autora [email protected] lub zadzwoń (84) 62 70 011
Napisz komentarz
Komentarze