- Nasza grupa powstała jesienią ub. roku. Występy chóru są rodzajem modlitwy. Śpiewamy na chwałę Pana. Jesteśmy jeszcze na początku drogi artystycznej, ale zapału nam nie brakuje – zapewnia Michał Mękal, jeden z wokalistów Krasnobrodzkiego Chóru Gospel.
Dobra nowina
Muzyka gospel ma XIX-wieczne (a może jeszcze starsze) korzenie. Wywodzi się z kultury czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Śpiewane przez nich utwory (do tekstów mających charakter chrześcijański: staroangielskie słowo "god spell" oznacza dobrą nowinę) miały charakter sakralny, czasami obrzędowy.
Z tego nurtu czerpało wiele gatunków muzycznych (np. jazz). Jednak klasyczny, czysty gospel nadal jest popularny, także w naszym kraju. Jeden z najbardziej znanych (i najstarszych), polskich zespołów wykonujących ten gatunek muzyki nazywa się Kraków Gospel Choir. Popularna jest także grupa Gospel Rein. Jej założycielem oraz dyrygentem i jednym z wokalistów (gra także na gitarze) jest Grzegorz Głuch. To dzięki jego wsparciu muzyka gospel podbija ostatnio także gminę Krasnobród.
– Nasze wspólne muzykowanie zaczęło się jednak od pasji Karoliny Piotrowskiej. Pracuje ona jako nauczycielka j. angielskiego w Krasnobrodzie. Jednym z jej ulubionych gatunków muzycznych jest właśnie gospel – opowiada Michał Mękal. – To dzięki niej do Krasnobrodu przyjechał zespół Gospel Rein. Pojawił się wówczas pomysł, aby z ową grupą wystąpili miejscowi wokaliści-amatorzy. Chętnych nie zabrakło. W sumie śpiewać chciało ponad 70 osób w wieku od kilkunastu do ponad 60 lat.
Zaplanowano kilka prób, a potem koncert odbył się w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (przedsięwzięcie wsparł krasnobrodzki Urząd Miejski oraz jeden z miejscowych sponsorów). Wokaliści śpiewali pieśni w podziale na trzy głosy.
Występ odbył się w lutym ub. roku. Wypadł znakomicie. Dlatego w Krasnobrodzkim Domu Kultury odbył się zaraz po tej "premierze" jeszcze jeden występ nowego zespołu (także przy wsparciu Grzegorza Głucha). To był początek.
Dołączcie do nas
Członkowie zespołu postanowili doskonalić swoje umiejętności. Teraz grupa skupia ok. 40 osób. Wśród nich są utalentowani soliści. To m.in. Karolina Grodzka, Małgorzata Dąbrowska, Karolina Piotrowska, Dominika Radlińska, Gabriela Dobek, Maja Rębisz, Paweł Korga i Andrzej Ujma. Towarzyszą im miejscowi muzycy: Jarosław Monastyrski, Marta Antoniak (grają na gitarach) oraz Robert Korzeniowski (organy). Miłośnicy gospel spotykają się na próbach raz w tygodniu.
Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia
Napisz komentarz
Komentarze