Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 13:55
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Zamość: Dorośli poczytają książki dla młodzieży. Akcja ZDK i Książnicy Zamojskiej

Wiceprezydent Magdalena Dołgan, szefowa wydziału kultury i sportu Małgorzata Bzówka, szef strażników miejskich Marian Puszka, a także wiele innych znanych w Zamościu osób weźmie udział w akcji organizowanej przez Zamojski Dom Kultury i Książnicę Zamojską. Czytanie "Jeżycjady" Małgorzaty Musierowicz zaplanowano na 20 kwietnia.
Zamość: Dorośli poczytają książki dla młodzieży. Akcja ZDK i Książnicy Zamojskiej

Zamość włącza się w organizowane w tym roku po raz drugi, a zainicjowane przez wydawnictwo Akapit Polska, Ogólnopolskie Czytanie "Jeżycjady". Sympatycy twórczości Małgorzaty Musierowicz spotkają się o godz. 17 w Książnicy Zamojskiej na ul. Kamiennej 20.

Książki czytać będą m.in.  Magdalena Dołgan, wiceprezydent Zamościa, Małgorzata Bzówka, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość, Marian Puszka, komendant Straży Miejskiej w Zamościu, Janina Gąsiorowska, przewodnicząca Zarządu Osiedla Orzeszkowej-Reymonta, Marta Czerwieniec, instruktor Zamojskiego Domu Kultury oraz Kacper Gąska, uczeń SP nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zamościu, laureat Wojewódzkiego Jesiennego Konkursu Recytatorskiego.

Organizatorzy planują też rysowanie bohaterów "Jeżycjady", zagadki literackie i rozmowy o książkach. A wszystko to w miłej atmosferze, przy herbacie i ciastkach.

"Jeżycjada" to cykl powieści dla młodzieży. Nazwa pochodzi od poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Wymyślił ją profesor Zbigniew Raszewski, wielbiciel serii i przyjaciel Małgorzaty Musierowicz, żartobliwie nawiązując do Iliady. Akcja niemal wszystkich książek z cyklu odgrywa się w Poznaniu. Musierowicz nawiązuje do rzeczywistych miejsc, a także zdarzeń.

Trzon "Jeżycjady" stanowią losy rodziny Borejków, mieszkającej w stuletniej kamienicy przy ulicy Roosevelta. Każdy tom poświęcony jest jednej osobie, choć zwykle jest sporo nawiązań do innych postaci. Choć poszczególne tomy są niezależne od siebie i można je czytać oddzielnie, to jednak wiele aluzji i odniesień trudno zrozumieć bez uprzedniego zaznajomienia się z poprzednimi częściami.

Książki z cyklu przetłumaczono ponadto na kilkanaście języków. "Noelka" została uznana za książkę roku 1992 przez polską sekcję IBBY. "Kwiat kalafiora" został wpisany na Międzynarodową Listę Honorową im. H.Ch. Andersena. Na podstawie "Idy sierpniowej" i "Kwiatu kalafiora" nakręcono film ESD. Powstała również filmowa adaptacja "Kłamczuchy".


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama