Zamość włącza się w organizowane w tym roku po raz drugi, a zainicjowane przez wydawnictwo Akapit Polska, Ogólnopolskie Czytanie "Jeżycjady". Sympatycy twórczości Małgorzaty Musierowicz spotkają się o godz. 17 w Książnicy Zamojskiej na ul. Kamiennej 20.
Książki czytać będą m.in. Magdalena Dołgan, wiceprezydent Zamościa, Małgorzata Bzówka, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość, Marian Puszka, komendant Straży Miejskiej w Zamościu, Janina Gąsiorowska, przewodnicząca Zarządu Osiedla Orzeszkowej-Reymonta, Marta Czerwieniec, instruktor Zamojskiego Domu Kultury oraz Kacper Gąska, uczeń SP nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zamościu, laureat Wojewódzkiego Jesiennego Konkursu Recytatorskiego.
Organizatorzy planują też rysowanie bohaterów "Jeżycjady", zagadki literackie i rozmowy o książkach. A wszystko to w miłej atmosferze, przy herbacie i ciastkach.
"Jeżycjada" to cykl powieści dla młodzieży. Nazwa pochodzi od poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Wymyślił ją profesor Zbigniew Raszewski, wielbiciel serii i przyjaciel Małgorzaty Musierowicz, żartobliwie nawiązując do Iliady. Akcja niemal wszystkich książek z cyklu odgrywa się w Poznaniu. Musierowicz nawiązuje do rzeczywistych miejsc, a także zdarzeń.
Trzon "Jeżycjady" stanowią losy rodziny Borejków, mieszkającej w stuletniej kamienicy przy ulicy Roosevelta. Każdy tom poświęcony jest jednej osobie, choć zwykle jest sporo nawiązań do innych postaci. Choć poszczególne tomy są niezależne od siebie i można je czytać oddzielnie, to jednak wiele aluzji i odniesień trudno zrozumieć bez uprzedniego zaznajomienia się z poprzednimi częściami.
Książki z cyklu przetłumaczono ponadto na kilkanaście języków. "Noelka" została uznana za książkę roku 1992 przez polską sekcję IBBY. "Kwiat kalafiora" został wpisany na Międzynarodową Listę Honorową im. H.Ch. Andersena. Na podstawie "Idy sierpniowej" i "Kwiatu kalafiora" nakręcono film ESD. Powstała również filmowa adaptacja "Kłamczuchy".
Napisz komentarz
Komentarze