Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:16
Reklama
Reklama

Niech szkopy nie widzą łez

"Na podstawie dekretu Führera i kanclerza Rzeszy z 7 X 39 oraz wytycznych Führera w sprawie skutecznego zwalczania band (...) zarządzam: Powiat Zamość zostaje uznany za pierwszy niemiecki teren osadniczy w Generalnej Guberni" – czytamy w tzw. zarządzeniu ogólnym wydanym 12 listopada 1942 r. przez Heinricha Himmlera, reichsführera SS. "Teren ma się stać nową zabezpieczoną ojczyzną dla przesiedleńców z Bośni, zagrożonych Volksdeutschów przesiedlonych z okupowanych terenów wschodnich".
Niech szkopy nie widzą łez

Autor: bn

W skład tego nowego terenu osadniczego miały wchodzić miejscowości znajdujące się w powiecie zamojskim oraz sam Zamość (potem akcja objęła całą Zamojszczyznę). Wiązało się to z wyrzuceniem Polaków z ich domów i gospodarstw. Podział łupów miał być zgodny z germańskimi zasadami i poczuciem sprawiedliwości. "Dla terenu II/10/I GG (chodzi o Zamość i powiat zamojski – przyp. red.) zostaną opracowane plany ukształtowania terenu" – zarządzał Himmler. "Ukształtowanie terenu ma na celu umocnienie niemieckości na tym obszarze osiedlenia. Obejmuje ono przy uwzględnieniu interesów Rzeszy i ogólnego planowania rozgraniczenia lasów i pól, podział i ukształtowanie powierzchni uprawnej, budowę niemieckich wsi i miast oraz ustalenie i uporządkowanie prawodawstwa gruntowego odnoszącego się do tej ziemi". 
Przygotowania trwały już wówczas od dawna. W dniach 6-25 listopada Niemcy przeprowadzili na Zamojszczyźnie tzw. próbną akcję wysiedleńczą. Z domów wygnano mieszkańców Wysokiego, Białobrzegów, Bortatycz, Huszczki Dużej, Huszczki Małej i Podhuszczki. W innych miejscowościach (np. w Skierbieszowie) rozpoczęły natomiast działalność specjalne komisje. Ich członkowie badali ludność "pod względem rasowym", oglądali domy i budynki gospodarcze oraz m.in. spisywali inwentarz. Cel tych planów był dla Polaków oczywisty. 
"Obecnie przeprowadza się spis ludności polskiej, który ma być podstawą do wysiedlenia całej ludności polskiej, podobno pod Kijów" – czytamy w artykule zamieszczonym 14 listopada 1942 r. w konspiracyjnym piśmie "Robotnik". "Spis obejmuje zarówno ludność wiejską, jak i miasta. Według prywatnych wypowiedzi specjalnego komitetu do walki z polskością, na terenie 3 powiatów (naszego regionu) pozostać mają tylko Ukraińcy i Niemcy. Jednocześnie trwa akcja łowienia dusz niemieckich". 
Czasami miała ona charakter... dość groteskowy. Wielu było wprawdzie entuzjastów takich nowych, niemieckich "korzeni", lecz czasem wywlekano je z ludzi także na siłę. 
"Niemcami w ujęciu hitlerowskich rasistów są nie tylko ci, którzy są podejrzani o prababkę Niemkę lub noszą nazwiska niemieckie w rodzaju Glomb, ale również wszyscy, którzy mają `oczy i policzki nordyckie`, albo których zagrody ze względu na ich higieniczne utrzymanie, świadczą o wpływie kultury niemieckiej" –  czytamy dalej w "Robotniku". "Ci wszyscy `Niemcy` zostali zaproszeni do Zamościa (część sprowadziła żandarmeria) i słowem, groźbami, a często biciem i więzieniem, zostali skłonieni do podpisania deklaracji (...). Wśród dźwięków orkiestr grających na imprezach dla przymusowych Niemców, jęczy skrwawiona, nieszczęsna ziemia polska. Jak długo jeszcze?". 
Pod koniec listopada 1942 r. hitlerowcy założyli w Zamościu obóz przejściowy (UWZ Lager Zamość), który podlegał filii Centrali Przesiedleńczej w Łodzi. Na terenie ogrodzonym drutem kolczastym postawiono tam kilkanaście baraków. Mieli tam trafić mieszkańcy zamojskich wsi. Działano błyskawicznie.

Na fot. uroczystości rocznicowe w Zamościu. Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama