Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 6 września 2024 18:11
Reklama Baner reklamowy Akademii Zamojskiej
Reklama Akademia Bialska

Pierwsze w Polsce muzeum polarne. Gdzie powstaje i dlaczego tak daleko od bieguna?

Skamieniałości, kilka tysięcy fotografii i być może śmigłowiec. Między innymi takie eksponaty będzie można zobaczyć w pierwszym w kraju Muzeum Badań Polarnych. Start już latem.
Pierwsze w Polsce muzeum polarne. Gdzie powstaje i dlaczego tak daleko od bieguna?

Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Formalnie nowa placówka zaczęła działać od jesieni 2020 roku, ale na razie znajdowała się w fazie organizacyjnej. To już się kończy i wkrótce Muzeum Badań Polarnych zacznie prezentować swoje zbiory.

Ale po kolei. Muzeum to zupełnie nowa instytucja, która znajduje się w Puławach. Prowadzić je będzie wspólnie marszałek województwa lubelskiego oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Plany jego powołania zrodziły się już przed laty, ale dopiero niedawno nabrały one konkretów. „Placówka może się już pochwalić zakończeniem prac organizacyjno-administracyjnych, pokaźnym zbiorem eksponatów oraz planami wydarzeń dla odwiedzających. Mimo trwającej pandemii, pracownicy Muzeum Badań Polarnych wykonali już wiele prac, zmierzających do otwarcia się dla pierwszych gości.” – informuje Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy lubelskiego marszałka.

Dlaczego muzeum będzie w Puławach? Zdecydowały względy historyczne. Chodzi o to, że w regionie działało wielu polarników, a organizatorem jednego z najlepszych ośrodków badań polarnych są naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Poza tym w XVIII w. u rodu Czartoryskich w Puławach przez kilka lat pomieszkiwał gen. Józef Kopeć, który do tego miasta przyjechał po zesłaniu na Kamczatkę, gdzie prowadził badania antropologiczne.

Cieszę się szczególnie z nawiązania współpracy z Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i Muzeum Wsi Lubelskiej, dzięki której pozyskaliśmy znaczną część muzealiów.” -  mówi dyrektor Muzeum Badań Polarnych, Andrzej Piotrowski.

Jakie eksponaty udało się już zebrać?

  • Zbiory profesora Aleksandra Kosiby z ekspedycji na Grenlandię i 600 zdjęć z polskiej wyprawy na tę wyspę,
  • ok. 200 pozycji z polskich stacji polarnych w Arktyce i Antarktyce,
  • skuter śnieżny, sanie i książki przekazane przez Instytut Geofizyki PAN,
  • model budowanej obecnie stacji polarnej im. Arctowskiego na wyspie King George w Antarktyce,
  • zbiory związane z Syberią - kolekcja malakologiczna (muszli) i paleontologiczna (skamieniałości), a także kolekcja  bursztynów z Sachalina (ok. 5000 eksponatów) oraz kilka tysięcy fotografii,
  • zbiór skamieniałości (liście paproci) z wyspy King George w Antarktyce.

Ponadto, w związku z odnalezieniem helikoptera MI-2, który latał na wschodniej Antarktydzie na stacji im. Dobrowolskiego - druga polska stacja w Antarktyce - prowadzone są rozmowy, które umożliwią pozyskanie obiektu do zbiorów muzeum.” – dodaje Małecki.

Niedługo część tych eksponatów będzie można już zobaczyć. Jeszcze w czerwcu placówka zorganizuje Wakacyjne Kino Polarne. W lipcu przedstawi dwie wystawy plenerowe, a mają to być „najpiękniejsze zdjęcia, jakimi dysponuje muzeum”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy CKZiU
ReklamaBaner reklamowy B firmy POWERLAND
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SzogunTreść komentarza: Ciekawe jak oni przechodzą przez badania sprawnościowe ??? Ciekawe ile razy te sadła się podciągną na drążku , ile zrobią skłonów, brzuszków czy pompek ? A jak z bieganiem u panów brzuchatych ? Co oni zrobią w przypadku jak im będzie uciekał złodziej ? Wezwą chudego kolegę ??? Parodia policjantów w całej okazałości ! Ale za to - Obwieszą się medalami jak ruscy generałowie ?!Data dodania komentarza: 6.09.2024, 13:58Źródło komentarza: Policjant z Tomaszowa, jako kapitan, i jego drużyna wywalczyli 15 złotych medali! [ZDJĘCIA]Autor komentarza: PolakTreść komentarza: Wstyd policja że działacie z rozkazu bondarowca !!!Data dodania komentarza: 6.09.2024, 13:51Źródło komentarza: Powiat zamojski: Policja prowadzi działania "Prędkość". Apeluje do kierowcówAutor komentarza: ambasadorTreść komentarza: "Zwycięzcą w tej rywalizacji zostanie osoba, która – jak informują organizatorzy na stronie konkursu – „ma realny wpływ na naukę, życie swoich rówieśników i społeczeństwo"" - w dziedzinie prawa ten wpływ? Ciężko mi to sobie wyobrazić, w dziedzinie medycyny już bardziej. Mimo wszystko gratuluję.Data dodania komentarza: 6.09.2024, 11:45Źródło komentarza: Jest już jednym z dziesięciu najlepszych na świecie. Zdobędzie 100 tys. dolarów?Autor komentarza: qwertyTreść komentarza: A 54% ślepe, że nic nie widziało?Data dodania komentarza: 6.09.2024, 11:30Źródło komentarza: 4-latka ofiarą zboczonych chuci swego ojca? 37-latek z gminy Horodło został zatrzymanyAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Pablo Gonzalez vel Rubcow szpion rosyjski miał dostęp przez 2 tygodnie od Bodnara do akt gdzie były zeznania notatki agentów USA NATO i naszych przez co zostali spaleni, a Putin osobiście witał go na lotnisku. PrzyPOminam że za tego zatrzymanego Hiszpańskiego dziennikarza prawrządnie płaciliśmy 1 mln euro kary miesięcznie wymierzoną przez Ursulen von den Qrwen i co oddała tą kasę.Data dodania komentarza: 6.09.2024, 08:06Źródło komentarza: 4-latka ofiarą zboczonych chuci swego ojca? 37-latek z gminy Horodło został zatrzymanyAutor komentarza: Piszę bo chcęTreść komentarza: Warto przypomnieć, że tacy asystenci już w części szkół są. Zadbały o to poszczególne samorządy, korzystając z pieniędzy z UNICEF. Jednak tym razem ma to być rozwiązanie powszechne, które może kosztować nawet 500 mln zł- Proszę niech ktoś mnie oświeci - jaka pomoc otrzymywały na Ukrainie Polskie dzieci od 1991 roku ? - placówki edukacyjne o profilu Polskim były zamykane …Data dodania komentarza: 6.09.2024, 05:49Źródło komentarza: Tysiące ukraińskich idzie do szkoły. Będzie na nich czekał asystent międzykulturowy
Reklama