Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 30 grudnia 2024 18:13
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Pacyfikacja wsi Sochy – pamiętamy!

Niemcy z zimną krwią zamordowali około 180 mieszkańców wioski, w tym dzieci, a zabudowania puścili z dymem. 1 czerwca w Sochach k. Zwierzyńca odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne związane z 79. rocznicą pacyfikacji tej miejscowości.
Jednym z akcentów uroczystości było złożenie wieńców i kwiatów przy pomniku ofiar pacyfikacji.

Autor: Fot. UM Zwierzyniec

W rocznicę pacyfikacji w kościele filialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Sochach została odprawiona msza święta w intencji pomordowanych, którą poprzedził okolicznościowy program artystyczny, przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu i zespół Roztoczanki z Soch. Uroczystej mszy świętej przewodniczył proboszcz parafii w Zwierzyńcu ks. Błażej Górski. Wydarzenia sprzed 79 lat przypomnieli m.in. burmistrz Zwierzyńca Urszula Kolman i radny z Soch Ryszard Maciejewski.

O tragicznych wydarzeniach przypominają teraz ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej nowe tablice, które zostały zamontowane na ścianie kościoła filialnego w Sochach i na cmentarzu wojennym. Podczas uroczystości – oprócz pani burmistrz – symbolicznie odsłonili je dyrektor lubelskiego oddziału IPN Robert Derewenda, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość poseł Sławomir Zawiślak oraz przedstawiciele lokalnej społeczności.

Obchody odbywały się zgodnie z ceremoniałem wojskowym w asyście żołnierzy z 3. Batalionu Zmechanizowanego z Zamościa. Ostatnim ich akcentem było złożenie wieńców i kwiatów przy pomniku ofiar pacyfikacji.

1 czerwca 1943 r. o świcie oddziały niemieckiej policji i SS spacyfikowały wieś Sochy. Mordowano wszystkich mieszkańców bez względu na ich wiek i płeć. Domy podpalano wraz ze znajdującymi się tam rannymi. Po dwóch godzinach akcji policja i SS wycofała się ze wsi. Ocalali zaczęli wychodzić ze swych kryjówek i poszukiwać bliskich. Wtedy nadleciało kilka niemieckich samolotów, z których strzelano do pozostających na polach.

Wieś została doszczętnie spalona. Według szacunków historyków w wyniku niemieckiej pacyfikacji zginęło około 180 osób. Zbrodnię przeżyło kilkudziesięciu mieszkańców wsi. W większości trafili oni później do obozu przejściowego w Zamościu, skąd zostali wywiezieni na roboty przymusowe do Niemiec. Była to jedna z najbardziej brutalnych zbrodni popełnionych przez Niemców w stosunku do polskiej ludności wiejskiej. Powodem krwawej pacyfikacji były zaległości w płaceniu kontyngentów oraz pomoc, jaką mieszkańcy wioski udzielali partyzantom.

Głównymi organizatorami uroczystości byli: lubelski oddział IPN, ŚZŻAK Okręg Zamość oraz Urząd Miejski w Zwierzyńcu.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: obiektywnyTreść komentarza: Ona jest i będzie potworem, nie wartym uwagi. Nagradzanie takiej patologii za jej gnioty, to wielki błąd, jury konkursu wymaga pomocy psychologa.Data dodania komentarza: 29.12.2024, 17:43Źródło komentarza: Chcieli zabijać jak w filmie. 10 lat po zbrodni w RakowiskachAutor komentarza: Mr_HardyTreść komentarza: Bardzo dobrze, że poszedł z tym na policję.Data dodania komentarza: 29.12.2024, 15:16Źródło komentarza: Prezydent Zamościa Rafał Zwolak pisze o groźbach pozbawienia życia. „Nie dam się zastraszyć”Autor komentarza: Janek11Treść komentarza: Bardzo dobry artykułData dodania komentarza: 29.12.2024, 13:17Źródło komentarza: Chcieli zabijać jak w filmie. 10 lat po zbrodni w RakowiskachAutor komentarza: HahhaaTreść komentarza: To już naprawdę nie ma o czym pisać? Tragedia😱Data dodania komentarza: 29.12.2024, 12:31Źródło komentarza: Z Hrubieszowa w świat. Agnieszka Kicun odwiedziła ponad 60 krajów. Ma apetyt na kolejne podróżeAutor komentarza: BurekTreść komentarza: Żenada i tyle. Tak to można nazwać. Galeria to kpina ale ludzie już przywykli. Jak latami Chełm miał kiepskiego włodarza i ludzie nie widzieli problemu to teraz Krasnystaw ma takich. Różnica jest taka że w Chełmie zmienił się na nowego i zmiany widać a w Krasnymstawie nowe jest gorsze niż stare.Data dodania komentarza: 28.12.2024, 23:03Źródło komentarza: Smart Park Krasnystaw ma już prawie komplet najemców. Zobacz zdjęciaAutor komentarza: MariaTreść komentarza: wypadek za wypadkiem młodych ludziData dodania komentarza: 28.12.2024, 18:25Źródło komentarza: Powiat Zamojski: Wypadek w Krasnem. 19-latek uderzył fordem w przepust. Pasażer trafił do szpitala
Reklama