Powodem kłopotów Tadeusza P. są wydarzenia, jakie miały miejsce przed rokiem, podczas festynu towarzyszącego XVI Powiatowym Igrzyskom LZS Mieszkańców Zamojskiej Wsi. Zgodę organizatorów na prowadzenie stoiska gastronomicznego i sprzedaż alkoholu podczas tego festynu posiadał jedynie przedsiębiorca z Krasnegostawu. Właściciel tej firmy w Urzędzie Gminy Stary Zamość uzyskał wcześniej jednorazowe zezwolenia na sprzedaż alkoholu, a także opłacił tzw. "placowe".
Tadeusz P., miejscowy przedsiębiorca, podczas festynu miał jedynie wydawać bezpłatne posiłki regeneracyjne dla zawodników igrzysk (opłacone przez organizatorów). Tymczasem otworzył własne stoisko, jego pracownicy rozstawili parasole i sprzedawali tam piwo z beczki.
Rozzłoszczony taką nielegalną konkurencją przedsiębiorca z Krasnegostawu najpierw kolegę po fachu upominał, a potem poprosił policję o interwencję. Na miejsce przybył policyjny patrol. Funkcjonariusze stwierdzili, że P. prowadzi handel piwem bez wymaganego zezwolenia. Wszczęte zostało postępowanie karne, gdyż sprzedaż alkoholu bez zezwolenia jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny.Sprawa znalazła swój epilog w sądzie.
4 kwietnia br. Sąd Rejonowy w Zamościu wydał wyrok, w którym uznał Tadeusza P. winnym popełnienia zarzucanego mu czynu i skazał przedsiębiorcę na karę grzywny w wysokości 1500 zł oraz obciążył kosztami postępowania w kwocie 220 zł. Orzeczenie uprawomocniło się 12 kwietnia br.
W takiej sytuacji przedsiębiorcy powinno być cofnięte zezwolenie na sprzedaż alkoholu w jego sklepach i lokalu gastronomicznym. Wójt, burmistrz lub prezydent ma bowiem obowiązek odebrać zezwolenie w przypadku nieprzestrzegania zasad sprzedaży napojów alkoholowych określonych w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz warunków określonych w zezwoleniu.
– W zezwoleniu na sprzedaż alkoholu dokładnie określone są miejsca, w których przedsiębiorca może sprzedawać napoje alkoholowe. Sprzedaż poza wskazanymi lokalami, to naruszenie warunków wskazanych w ustawie z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Przepisy ustawy nie pozwalają na jakąkolwiek dowolność, mówią, że w takim przypadku zezwolenia cofa się – powiedziała nam radca prawny Anna Puchacz-Kozioł, kierująca działem prawnym w Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Wójt gminy Stary Zamość postępowania w sprawie cofnięcia koncesji dotąd nie podjął.
Więcej na ten temat przeczytasz w papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.
Napisz komentarz
Komentarze