Jak już pisaliśmy na łamach "KT" w kwietniu pojawiło się tam zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej na "Rozbudowę ciepłowni w Zamościu w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego" (czyli takiego, w którym odpady z jednych surowców są używane jako surowce dla innych). Wniosek został wniesiony przez spółkę Veolia Wschód z siedzibą przy ul. Hrubieszowskiej. Z karty informacyjnej przedsięwzięcia wynika, że w ciepłowni ma powstać instalacja "termicznego przekształcenia odpadów z odzyskiem energii".
Przypomnijmy, że mieszkańcy Zamościa i pobliskich miejscowości protestują przeciwko planowanej budowie spalarni odpadów w ramach projektu rozbudowy ciepłowni w Zamościu. Obawiają się uciążliwości i negatywnego wpływu na zdrowie.
Obawy mieszkańców
– Mamy dzieci, rodziny i nie chcemy być cyklicznie podtruwani – mówią mieszkańcy miasta i gminy Zamość, w pobliżu których miałby powstać obiekt. Dodają również, że są pełni obaw, czy jeśli przy spalarni powstanie składowisko odpadów, w okolicy nie pojawią się szczury.
Miasto Zamość nałożyło na Veolię obowiązek złożenia raportu oddziaływania na środowisko. Raport ten będzie brał pod uwagę to, jakie paliwa będą spalane oraz co będzie konsekwencją spalania odpadów w postaci dymów, popiołów i innych efektów pracy spalarni.
Dowiedzieliśmy się, że do paleniska w spalarni trafiać będzie paliwo alternatywne jak np. biomasa, tzw. inne odpady, w tym zmieszane substancje i przedmioty z mechanicznej obróbki odpadów, ale nie zawierające substancji niebezpiecznych. Dodatkowo nie wyklucza się także przetwarzania papieru, tektury, gumy, tworzyw sztucznych, drewna oraz tekstyliów.
Veolia odpowiada
W poniedziałek (30 lipca) na konferencji prasowej przedstawiciele Veolii Norbert Skibiński i Roman Trześniowski oraz Ireneusz Godzisz z PGK Sp. z o.o. w Zamościu odnieśli się do obaw mieszkańców Zamościa i okolic.
Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia
CZYTAJ TAKŻE: MIESZKAŃCY SZOPINKA PROTESTUJĄ PRZECIWKO SPALARNI
Napisz komentarz
Komentarze