Impreza ma na celu zaprezentowanie Parku jako obiektu chroniącego walory przyrodnicze i kulturowe regionu, jak również prowadzącego aktywną edukację przyrodniczą. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy jest różnorodny świat ptaków oraz działalność na rzecz ich ochrony.
Do udziału zaproszono przedstawicieli Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego, którzy przedstawią swój zakres działań zarówno ochronnych jak i edukacyjnych. Doskonałą okazją do poznania awifauny w środowisku naturalnym będzie wycieczka ornitologiczna ścieżką poznawczą na Bukową Górę, którą poprowadzi przedstawiciel Zamojskiego Towarzystwa Przyrodniczego.
„Dzień otwarty Roztoczańskiego Parku Narodowego” jest również doskonałą okazją poznania bogatej oferty turystycznej instytucji i stowarzyszeń zajmujących się obsługą turystów na Roztoczu. W tegorocznej edycji plenerowej imprezy edukacyjnej udział wezmą przedstawiciele Gorczańskiego, Magurskiego i Poleskiego Parku Narodowego, którzy zaprezentują bogactwo przyrodnicze i kulturowe, działania z zakresu edukacji oraz możliwości udostępniania obszarów chronionych dla turystyki.
W Izbie Leśnej we Floriance będzie można zobaczyć jak żyli i pracowali leśnicy w czasach Ordynacji Zamojskiej, wystawę prac Aleksandry Wachniewskiej oraz wystawę militarną. Tam również odbędą się pokazy pieczenia i degustacja podpłomyków. Każdego roku w tym wydarzeniu uczestniczy ok. 1 500 osób, w tym mieszkańcy regionu oraz turyści odwiedzający Roztoczański Park Narodowy i Roztocze.
W programie:
godz. 1000 - 1700
-
Zwiedzanie wystaw w OEM RPN: „Bioróżnorodność Roztocza – natura w naturze”, „W krainie jodły, buka i tarpana” oraz „Tajemnice Puszczy Solskiej” w obiektywie Marcina Lenarta: autorska wystawa fotograficzna,
-
Wystaw plenerowa „Ptaki Roztoczańskiego Parku Narodowego i okolic”
-
„Poznajemy parki narodowe w Polsce” – stoiska Poleskiego, Gorczańskiego i Magurskiego Parku Narodowego,
-
Zwiedzanie biblioteki przyrodniczej Roztoczańskiego Parku Narodowego,
-
„Zagadki Ptasiej Rodziny” – edukacja przez zabawę, konkursy z nagrodami,
-
Pokazy przyrodnicze Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu (awifauna ptaków mokradłowych Roztoczańskiego Parku Narodowego, gry przyrodnicze, zabawy i animacje dla najmłodszych uczestników imprezy związane z ptakami, prezentacja głosów ptaków)
-
Edukacja ekologiczna w Lasach Państwowych – oferta edukacyjna Nadleśnictwa Zwierzyniec,
-
„Działalność na rzecz ochrony ptaków” - Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne,
-
„Poznajemy Zamość i Roztocze” - oferta Lokalnej Organizacji Turystycznej „Roztocze”, Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu oraz Stowarzyszenia „Turystyka z Pasją”,
-
„Wielki Dzień Pszczół” – rola owadów zapylających w przyrodzie i życiu człowieka, gra terenowa z nagrodami,
-
„Roztoczańskie smaki” – prezentacja i sprzedaż regionalnych wyrobów i produktów,
-
Akcja „Za baterie – sadzonka” – za oddane zużyte baterie (min. 50 szt.) uczestnicy akcji otrzymują sadzonkę drzewa lub krzewu ozdobnego.
godz. 1000 – 1400 Wycieczka ornitologiczna na ścieżkę poznawczą na Bukową Górę i do „Stawów Echo” z przedstawicielem Zamojskiego Towarzystwa Przyrodniczego – zbiórka uczestników przy drewnianej bramie na początku ścieżki na Bukową Górę.
godz. 1100 - 1200 Muzyka i instrumenty tradycyjne Roztocza Zachodniego – kapela Butrynów
z Janowa Lubelskiego,
godz. 900 - 1400 Pokaz tradycyjnego pieczenia i degustacja podpłomyków w Izbie Leśnej we Floriance,
godz. 1200 - 1400 Pokaz Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich i przejażdżki bryczką za Ośrodkiem Edukacyjno – Muzealnym.
Podczas Dnia Otwartego nie pobiera się opłat za wstęp na teren Roztoczańskiego Parku Narodowego, Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego i Izby Leśnej we Floriance.
Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu „Razem dla Roztocza – budowanie potencjału kompetencji i integracja różnych grup odbiorców oferty edukacyjnej Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego” współfinansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.
Patronat medialny sprawują: Radio Lublin, Katolickie Radio Zamość, Kronika Tygodnia i Dziennik Wschodni.
Napisz komentarz
Komentarze