UNESCO jest agendą Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury. Jej podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, nauki i sztuki oraz propagowanie idei poszanowania praw człowieka. W 1972 r. UNESCO przyjęło konwencję dotyczącą Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego. Następnie stworzono Listę Światowego Dziedzictwa, na którą od 1977 roku wpisywane są najcenniejsze dobra reprezentujące różnorodność kulturalną i bogactwo natury wszystkich regionów świata. Zamość został wpisany na tę listę podczas sesji, która odbyła się w amerykańskim Santa Fe 14 grudnia 1992 roku.
Przedstawiciele Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa spotykają się na kongresach. W każdym roku nieparzystym odbywa się kongres światowy, a w roku parzystym kongres regionalny.
– Cieszymy się, że udało nam się zorganizować w Zamościu taką konferencję. To cenne doświadczenie, biorąc pod uwagę fakt, że to platforma wymiany doświadczeń, informacji i założeń, której tematem przewodnim w tym roku jest wzrost świadomości i zaangażowania lokalnej społeczności na rzecz Światowego Dziedzictwa – mówi Damian Miechowicz, dyrektor Wydziału Turystyki i Promocji UM Zamość.
Więcej w najnowszym wydaniu "Kroniki Tygodnia".
Napisz komentarz
Komentarze