Wiele się w gminie Mircze zmienia. W ramach naszych możliwości i środków finansowych, staramy się rozwiązać każdy problem i zrealizować wszystkie zadania wyznaczone przez Radę Gminy – mówi Marta Małyszek, wójt gminy Mircze.
Wyraźne zmiany nastąpiły przede wszystkim w infrastrukturze drogowej poprzez modernizację dróg i budowę chodników. W większości miejscowości na terenie gminy położone zostały nowe nakładki na drogach powiatowych. Dzięki współpracy ze Starostwem Powiatowym zmodernizowano w tej kadencji ponad 32 km dróg powiatowych, z czego dofinansowanie z budżetu gminy wyniosło 50%. Najbardziej strategiczne drogi biegnące przez gminę tj. Adelina – Kryłów – Mircze, Lipowiec – Wereszyn oraz tzw. „Nadbużanka” zyskały nową nawierzchnię.
Wyremontowane zostały także odcinki dróg w Smoligowie, Szychowicach, Modryńcu, Mirczu, Modryniu. Dzięki temu jazda samochodem stała się wygodniejsza, a przede wszystkim bardziej bezpieczna.
– Dbamy też o stan dróg gminnych. W ostatnich trzech latach nową nakładkę zyskało ponad 9 km dróg gminnych. Niemal w każdej miejscowości oświetliliśmy miejsca najbardziej zagrożone – dodaje wójt Małyszek.
Co ważne samorząd gminy Mircze dostrzegając jak ważna dla rolników jest melioracja gruntów, w 2015 r. zdecydował o odłączeniu gminy od Rejonowej Spółki Wodnej i utworzeniu w to miejsce Gminnej Spółki Wodnej. Efekt? Dzięki zaangażowaniu zarządu i delegatów możliwe było przywrócenie do pierwotnego stanu ponad 20 km rowów, a w planach są następne.
Inną trafioną inwestycją gminy było przemianowanie w grudniu 2015 r. Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Łaskowie na RIPOK. To jedyny zakład na terenie rejonu południowego, który może przyjmować odpady zmieszane. Inwestycja ta spełnia najwyższe wymagania w zakresie ochrony środowiska, co potwierdza zdobyta podczas warszawskiej gali „Klony 2017” nagroda główna w kategorii „Znaczący efekt ekologiczny” za modernizację Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Łaskowie.
Wspólnie z Gminą Dołhobyczów Gmina Mircze jest obecnie na finiszu realizacji projektu dotyczącego montażu kolektorów słonecznych i kotłów na biomasę. 151 budynków mieszkalnych na terenie gminy ma już zamontowane kolektory słoneczne, zaś 13 skorzystało z dofinansowania na zamontowanie kotłów na biomasę.
Dbając o ochronę środowiska, gmina przystąpiła też do realizacji zadania pn. „Usuwanie wyrobów zawierających azbest”. Zadanie to jest dofinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. W wyniku realizacji tego projektu dotychczas unieszkodliwiono 104,710 Mg materiałów budowlanych zawierających azbest. Dotacja dla zadania wyniosła 27 900,00 zł. Kwota dofinansowania to 100% kosztów kwalifikowalnych.
Materiał powstał przy współpracy z gminą Mircze