Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 listopada 2024 19:17
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Czyżewski od pancerniaków

Po dwóch latach przymusowej pracy w kamieniołomach ojciec powtarzał, że nie ważny robak, którego ty zjesz, ale ten, który ciebie zje - opowiada Zygmunt Czyżewski z Żukowa.
Czyżewski od pancerniaków

Alfons Czyżewski przed wojną odbył służbę w batalionie czołgów i samochodów pancernych w Brześciu nad Bugiem. W czasie kampanii wrześniowej walczył w obronie Warszawy. Potem, jako "Piorun" służył w szeregach Armii Krajowej. Po wojnie, na mocy wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego przez dwa lata pracował w kamieniołomach za to, że pomagał żołnierzom oddziału WiN Wincentego Wróblewskiego ps. Szum.

Rodzina Alfonsa Czyżewskiego pochodzi z Polesia, konkretnie z Szereszowa. Dziś to osada miejska w obwodzie brzeskim, rejonie pużańskim. Przed wojną Szereszów był miasteczkiem, gdzie obok siebie żyli Polacy, Żydzi i Białorusini. Na obrzeżach miasta rodzice Alfonsa – Adam i Elżbieta – mieli spore gospodarstwo. Tam na świat 17 października 1912 roku przyszedł też Alfons.  

 – Ojciec miał siostrę i brata, który był kowalem. Brat przed wojną wyjechał do Kanady i tam już został na stałe. Ojciec po skończeniu szkoły powszechnej wyuczył się na ślusarza mechanika – opowiada Zygmunt Czyżewski, syn Alfonsa.

 

W pancernych wozach

Z książeczki wojskowej Alfonsa Czyżewskiego wynika, że 2 listopada 1933 roku został wcielony do nowo sformowanej jednostki – 3 Batalionu Czołgów i Samochodów Pancernych, która stacjonowała w Warszawie. Trafił do 2 kompanii. Otrzymał stanowisko strzelec pancerny. Cztery miesiące później przesunięty został do kompanii gospodarczej. Jako ślusarz mechanik remontował czołgi i pancerne samochody.

Z fotografii z tamtego okresu, które własnoręcznie podpisywał Alfons wynika jednak, że w latach 1933-1934 roku służył w 4 Batalionie Czołgów i Samochodów Pancernych w Brześciu nad Bugiem. Stamtąd słał listy do rodziców podpisując zawsze "Wasz Syn Kochający".

16 maja maju 1935 roku Alfons Czyżewski, jako żołnierz służby zasadniczej uczestniczył też w uroczystościach pogrzebowych Marszała Józefa Piłsudskiego.

 – Z tamtego okresu zachował się obszerny plik zdjęć, które ojciec własnoręcznie podpisywał. Zdjęcia są już zniszczone, bo po wojnie ojciec ukrywał je w różnych miejscach – opowiada jego syna Zygmunt Czyżewski.

Do cywila Alfons Czyżewski odszedł 15 sierpnia 1935 roku. Wrócił w rodzinne strony. Tam, tuż przed wybuchem wojny poznał swoją żonę Feliksę Zając pochodzącą ze wsi Świdniki pod Miączynem.

 – Mama pochodziła z wielodzietnej rodziny. Jej kuzyni nieopodal Szereszowa mieli piekarnie. Mama pracowała w niej – opowiada Zygmunt Czyżewski.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Polak 22.09.2021 23:14
W okresie zimowym 1950 - 51roku ukrywał się we wsi Świdniki gm Miaczyn, u Edwarda Marcyniuka, Piotra Mielniczuka, Bolesława Kryszczuka, więcej na temat :Ująć "Szuma" Obława na Wincentego Mieczysława Wroblewskiego "Szuma" 23. V 1952rok : Wielu żołnierzy AK, WIN, ukrywało się do lat 60 tych liczyli niektórzy byli pewni że dojdzie do wojny Zachodu z Związkiem Radzieckim, tylko nie wiedzieli że Alianci sprzedali nas Stalinowi na konferencji w Teheranie grudzień 1943r. POWSTANIE WARSZAWSKIE przeciwny był gen. Anders i Sosabowski bo wiedzieli że zachód nas sprzedał, tylko powstańcy nie wiedzieli, a Stalinowi było na rękę że Niemcy powstanie pokonają.

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kdfsdTreść komentarza: Wyjątek! Volvo a nie Audi! Widać, że przyjezdny.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 11:35Źródło komentarza: Warszawiak piratował pod Hrubieszowem. Sporo kosztowała go szaleńcza jazdaAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Wszystko co dane będzie odebrane dla weaszego dobra lub sprzedane braciom Niemcom i słuPOm.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 08:01Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Patologia Oszustów zabierze teraz im garki czajniki i inne kuchenne przedmioty otrzymane od niedobrego PIS i POsadzą na dołek.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 07:57Źródło komentarza: Gmina Mircze: Gospodynie z Kryłowa działają od pół wiekuAutor komentarza: mieszkaniec województwaTreść komentarza: Dokładnie wyborca, jak podnosili sobie pensyjki to cicho sza o temacie, a teraz minęło pół roku od wyborów i się obudzili żeby sięgać do kieszeni ludzi którzy z roku na rok biednieją przez te wszystkie opłaty i ciągłe podwyżki. Radzę przyjrzeć się jaka opcja jaki radny zagłosuje za.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 07:46Źródło komentarza: Ceny w górę. Podwyżki za śmieci w kolejnych miastach. I końca nie widaćAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Porażka to jest twoja ortografia panie burak. Ty się lepiej po tym twoim "mugłbym" nie podpisuj Polak bo wstyd.Data dodania komentarza: 3.11.2024, 22:46Źródło komentarza: Mateusz Morawiecki i Przemysław Czarnek wizytowali szpital w Tomaszowie Lubelskim [ZDJĘCIA]Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Oj panie burak dzień w którym pasożytom socjalnym takim jak ty zabiorą cały socjal będzie najpiękniejszym dniem mojego życia.Data dodania komentarza: 3.11.2024, 22:38Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczenia
Reklama