Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 10:11
Reklama
Reklama

Czyżewski od pancerniaków

Po dwóch latach przymusowej pracy w kamieniołomach ojciec powtarzał, że nie ważny robak, którego ty zjesz, ale ten, który ciebie zje - opowiada Zygmunt Czyżewski z Żukowa.
Czyżewski od pancerniaków

Alfons Czyżewski przed wojną odbył służbę w batalionie czołgów i samochodów pancernych w Brześciu nad Bugiem. W czasie kampanii wrześniowej walczył w obronie Warszawy. Potem, jako "Piorun" służył w szeregach Armii Krajowej. Po wojnie, na mocy wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego przez dwa lata pracował w kamieniołomach za to, że pomagał żołnierzom oddziału WiN Wincentego Wróblewskiego ps. Szum.

Rodzina Alfonsa Czyżewskiego pochodzi z Polesia, konkretnie z Szereszowa. Dziś to osada miejska w obwodzie brzeskim, rejonie pużańskim. Przed wojną Szereszów był miasteczkiem, gdzie obok siebie żyli Polacy, Żydzi i Białorusini. Na obrzeżach miasta rodzice Alfonsa – Adam i Elżbieta – mieli spore gospodarstwo. Tam na świat 17 października 1912 roku przyszedł też Alfons.  

 – Ojciec miał siostrę i brata, który był kowalem. Brat przed wojną wyjechał do Kanady i tam już został na stałe. Ojciec po skończeniu szkoły powszechnej wyuczył się na ślusarza mechanika – opowiada Zygmunt Czyżewski, syn Alfonsa.

 

W pancernych wozach

Z książeczki wojskowej Alfonsa Czyżewskiego wynika, że 2 listopada 1933 roku został wcielony do nowo sformowanej jednostki – 3 Batalionu Czołgów i Samochodów Pancernych, która stacjonowała w Warszawie. Trafił do 2 kompanii. Otrzymał stanowisko strzelec pancerny. Cztery miesiące później przesunięty został do kompanii gospodarczej. Jako ślusarz mechanik remontował czołgi i pancerne samochody.

Z fotografii z tamtego okresu, które własnoręcznie podpisywał Alfons wynika jednak, że w latach 1933-1934 roku służył w 4 Batalionie Czołgów i Samochodów Pancernych w Brześciu nad Bugiem. Stamtąd słał listy do rodziców podpisując zawsze "Wasz Syn Kochający".

16 maja maju 1935 roku Alfons Czyżewski, jako żołnierz służby zasadniczej uczestniczył też w uroczystościach pogrzebowych Marszała Józefa Piłsudskiego.

 – Z tamtego okresu zachował się obszerny plik zdjęć, które ojciec własnoręcznie podpisywał. Zdjęcia są już zniszczone, bo po wojnie ojciec ukrywał je w różnych miejscach – opowiada jego syna Zygmunt Czyżewski.

Do cywila Alfons Czyżewski odszedł 15 sierpnia 1935 roku. Wrócił w rodzinne strony. Tam, tuż przed wybuchem wojny poznał swoją żonę Feliksę Zając pochodzącą ze wsi Świdniki pod Miączynem.

 – Mama pochodziła z wielodzietnej rodziny. Jej kuzyni nieopodal Szereszowa mieli piekarnie. Mama pracowała w niej – opowiada Zygmunt Czyżewski.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Polak 22.09.2021 23:14
W okresie zimowym 1950 - 51roku ukrywał się we wsi Świdniki gm Miaczyn, u Edwarda Marcyniuka, Piotra Mielniczuka, Bolesława Kryszczuka, więcej na temat :Ująć "Szuma" Obława na Wincentego Mieczysława Wroblewskiego "Szuma" 23. V 1952rok : Wielu żołnierzy AK, WIN, ukrywało się do lat 60 tych liczyli niektórzy byli pewni że dojdzie do wojny Zachodu z Związkiem Radzieckim, tylko nie wiedzieli że Alianci sprzedali nas Stalinowi na konferencji w Teheranie grudzień 1943r. POWSTANIE WARSZAWSKIE przeciwny był gen. Anders i Sosabowski bo wiedzieli że zachód nas sprzedał, tylko powstańcy nie wiedzieli, a Stalinowi było na rękę że Niemcy powstanie pokonają.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ObserverTreść komentarza: "Zobowiązania szpitala wobec NFZ z tytułu niewykonania ryczałtu to około 18 mln zł."- czy ktoś za to poniesie konsekwencje? Te pieniądze zostały przejedzone? Najważniejsze, że dyrektor zarobiony.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:05Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: SkanerTreść komentarza: Jak to mówi Józefik: Pogadajo, popiszo i przestano...szkoda komentować.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:00Źródło komentarza: Śmieci w wyrobisku piasku w Strzyżowie. Proces trwa już 4 lata, teraz ślimaczy się w RzeszowieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Nazywasz mnie panie burak absolwentem a później piszesz jakbyś skończył gimnazjum. Jak widać głupota nie boli.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 08:18Źródło komentarza: Hrubieszów: Uczniów mniej, a wydatki rosną. Władze sugerują, by gminy dołożyły do kosztów oświatyAutor komentarza: Kochający kwiaty.Treść komentarza: Pięknymi tulipanami nie da się jednak przykryć tego, co zamierza zgotować mieszkańcom burmistrzyni ze swoimi "niezależnymi" radnymi. Piękne kwiaty nie przykryją działań drenujących kieszenie mieszkańców miasta w celu próby rozpaczliwego ratowania miejskiego budżetu i spłaty obsługi horrendalnego zadłużenia.Data dodania komentarza: 24.11.2024, 19:59Źródło komentarza: Hrubieszów: Posadzili 37 tys. cebulek kwiatów! Gdy to zakwitnie, będzie bajecznie!Autor komentarza: PorażkaTreść komentarza: To jakieś nieporozumienie,p. wojewoda z PO promuje wójta Zająca,p.K. przewodniczącą powiatowych struktur PiS promuje wójta Zająca o co tu chodzi. Jako burmistrz moim zdaniem rozpoczął niszczenie miasta, teraz jako wójt niszczy gminę wiejską (m.in. zadłużenie i nie tylko),co my jako ludzie PO mamy o tym myśleć,takie działanie może doprowadzić do tego że zbojkotujemy wybory na Prezydenta,bo my widzimy różnicę POa PiS a Pan wojewoda nie. Jest nam okropnie przykro widzieć takie nominacje. A może Pan wojewoda już w pis-ie? czy Pan Tusk o tym wie?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 16:48Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: prącisławTreść komentarza: Kupczyk to niech się zajmie nielegalnym parkowaniem na swoim osiedlu!! mieszkańcy wiedzą kto parkuje, nie mogą tego robić pod pomnikiem Piłsudskiego kawał wolnego placu mają i w dodatku to ich teren.Data dodania komentarza: 24.11.2024, 13:12Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama