Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 14 listopada 2024 15:18
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Hrubieszów: Uczniów mniej, a wydatki rosną. Władze sugerują, by gminy dołożyły do kosztów oświaty

W ubiegłym roku w Hrubieszowie na zadania oświatowe wydano tyle samo, ile wyniosła subwencja. W tym czasie do miejskich podstawówek uczęszczało 1 249 uczniów, o 14 proc. mniej niż w 2019 r. Władze miejskie tego miasta sugerują, by gminy w powiecie hrubieszowskim – które zlikwidowały własne szkoły, a kształcenie ich uczniów przejęły szkoły w Hrubieszowie – dorzuciły się do kosztów funkcjonowania miejskiej oświaty.
Radosław Dąbrowski, naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury prezentuje miejskim radnym podział wydatków oświatowych w Hrubieszowie w zeszłym roku.
Obecnie w szkołach podstawowych w Hrubieszowie uczy się ponad 230 uczniów mniej niż 4 lata temu.

29 października obradowała Rada Miejska Hrubieszowa. Radni debatowali między innymi nad przeszło 60-stronicową informacją o funkcjonowaniu miejskiej oświaty w ubiegłym roku.

Marian Cisło, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Prawa i Administracji przy miejskim samorządzie, ocenił informację przekazaną miejskim radnym jako „materiał rozległy i konkretny”.

NIE PRZEGAP: Rusza akcja Wybierz sobie Mikołaja. Mamy do rozdania mnóstwo prezentów. Czekamy na Wasze listy

– To jeden z lepszych, jakie otrzymałem w ciągu wielu lat pełnienia tej funkcji – stwierdził radny Marian Cisło, który jest emerytowanym nauczycielem i byłym dyrektorem SP nr 3 w Hrubieszowie.

Rok po roku ubywa uczniów

Raport dotyczy trzech miejskich szkół i czterech samorządowych przedszkoli.

– Z analizy funkcjonowania oświaty w mieście wynikają dwa zasadnicze wnioski. Po pierwsze, od jakiegoś czasu każdego roku spada liczba dzieci w miejskich szkołach. Podobnie jest w przedszkolach. Obecnie jest to coraz bardziej widoczne. Drugi wniosek również jest smutny – z roku na rok zwiększają się wydatki ogółem na oświatę. Nawet jeżeli odnotowujemy nieznaczny wpływ środków zewnętrznych (głównie subwencja oświatowa), to proporcje środków zewnętrznych do własnych z budżetu Hrubieszowa kształtują się na niekorzystnym dla miasta poziomie. Koszty funkcjonowania oświaty w mieście w połowie pokrywamy z własnego budżetu. Co roku rosną wydatki oświatowe, a razem z nimi wzrasta udział miasta w opłacaniu tych wydatków – stwierdził naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury w Urzędzie Miejskim w Hrubieszowie, Radosław Dąbrowski.

Ubiegłoroczne wydatki na oświatę w Hrubieszowie dzielą się następująco: subwencja oświatowa pokrywa około 48 proc. kosztów funkcjonowania oświaty w mieście. Niemal drugie tyle (47 proc.) miejski budżet dokłada do kształcenia młodych hrubieszowian, a 3 proc. kosztów pokrywają inne środki zewnętrzne (inicjatywa Erasmus), natomiast 2 proc. to dotacje (Aktywna Tablica, Narodowy Program Czytelnictwa).

CZYTAJ TEŻ: Szkoła w powiecie tomaszowskim działa, chociaż nie ma żadnego ucznia i nauczycieli

W Hrubieszowie działają 3 miejskie szkoły podstawowe. Od kilku lat systematycznie spada w nich liczba uczniów. W 2019 r. w tamtejszych podstawówkach kształciło się ponad 1 603 uczniów, a w 2020 r. – 1 460; w 2021 r. – 1 405; w 2022 r. – 1 322 uczniów; a w zeszłym roku tylko 1 249 uczniów. W ubiegłym roku w podstawówkach w Hrubieszowie kształciło się 73 uczniów mniej niż 5 lat temu.

Wstydliwe wyniki egzaminu ósmoklasisty

W ubiegłym roku szkolnym 2023/2024 w 3 miejskich szkołach 63 uczniów zdawało egzamin ósmoklasisty. Najwięcej w Szkole Podstawowej nr 1. Wszyscy ósmoklasiści wybrali język angielski jako język obcy. Średnie wyniki egzaminu z języka polskiego w trzech szkołach wypadły blado: zdało 50-51 proc., z matematyki było jeszcze gorzej – 30-42 proc. zaliczyło egzamin, z języka angielskiego zdało 51-58 proc. ósmoklasistów. W ubiegłym roku ósmoklasiści ze szkół podstawowych w Hrubieszowie osiągnęli niższe wyniki niż w latach ubiegłych.

CZYTAJ TEŻ: ZUS potwierdza: „Aktywny rodzic” mniej popularny w powiecie hrubieszowskim

– Nie ma powodów, by za bardzo cieszyć się z wyników tego egzaminu. W porównaniu do wyników ogólnopolskich mamy stopniowy spadek o 10 proc., jeśli chodzi o wyniki z języka polskiego i języka angielskiego, a 20-procentowy spadek dotyczy egzaminu z matematyki. To sygnał dla szkół, aby jednak zwracać na to uwagę. Na ogólny wynik egzaminu rzutuje także liczebność uczniów w danej klasie. W ósmych klasach w miejskich szkołach w tym roku uczyło się bardzo mało uczniów. Po około 20 uczniów w jednej klasie. Jeżeli uczeń, dwóch lub trzech zawali taki sprawdzian, to wyniki ogólne zdecydowanie lecą w dół – tłumaczy radny Marian Cisło.

W czterech miejskich przedszkolach w Hrubieszowie w zeszłym roku z opieki korzystało 488 dzieci. Samorządowe przedszkola prowadzone przez miasto oferują łącznie 525 miejsc. W roku szkolnym 2023/2024 ubyło 17 dzieci korzystających z wychowania przedszkolnego. Przeprowadzono nabór uzupełniający, ale mimo to wolne miejsca pozostały.

Niech wójtowie dołożą się do miejskich szkół

– Cieszą liczne sukcesy i osiągnięcia uczniów miejskich szkół, cieszy również stale rozwijająca się oświatowa baza infrastrukturalna – stwierdziła w podsumowaniu oświatowej debaty burmistrz Hrubieszowa Marta Majewska. – Póki co, trzeba się liczyć z tym, że do wydatków na oświatę, jako samorząd, będziemy jeszcze dokładać długo, jeśli chcemy, aby funkcjonowała ona na obecnym poziomie. Kwestia demografii jest dla nas naprawdę zabójcza. Kilka lat temu spadki nie były tak wielkie. Obecnie, mam wrażenie, że żadne programy zewnętrzne nie są skutecznym rozwiązaniem. Uważam, że powinny pojawić się takie przepisy, które pozwolą nam żądać konkretnych rekompensat od wójtów gmin, z których dzieci uczęszczają do naszych szkół. A czy tak się stanie, zobaczymy – zaznaczyła burmistrz Majewska.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: A ty panie burak znowu widzę zmianę płci przeszedłeś. Może wolisz żeby ci mówić pani burak?Data dodania komentarza: 14.11.2024, 08:33Źródło komentarza: Zwolnienia grupowe galopują. Tysiące pracowników na brukAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: ZSL Kusiniaka odwoływał się twardo do zakorzenionej wartości rodziny religii narodzin dzieci, a za stołki w totolotku zagłosował za ustawą aborcyjną totalne zakłamanie i fuck frajerom co na ich bezwartości głosowali.Data dodania komentarza: 14.11.2024, 06:33Źródło komentarza: Religia w szkole. Biskupi idą na ustępstwa. Pod pewnym warunkiemAutor komentarza: JezusTreść komentarza: Putinowskie ścierwo giń!Data dodania komentarza: 14.11.2024, 03:02Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: Straż wynosiła z piwnicy ziemię z trutką. Ten środek można kupić "na oświadczenie"Autor komentarza: FranekTreść komentarza: Jakby urzędniki nie mieli dostępu do internetów, nie korzystali z prywatnych skrzynek mailowych itp. w czasie pracy nie doszłoby do takiej sytuacji. Wystarczy sprawdzić że już nie 1 urzędnika z gminy konto na FB zostało zchakowane. A oni mają nieograniczone dostępy do sieci jak we własnym domu czy we własnym telefonie na urządzeniach służbowych!Data dodania komentarza: 14.11.2024, 00:12Źródło komentarza: Werbkowice: Kto zaszyfrował serwery w gminie? Czy wyciekły dane osobowe interesantów?Autor komentarza: jaTreść komentarza: a co z przegubowcami elektrykami??które nie wyrabiają się na rondkach??Data dodania komentarza: 13.11.2024, 22:24Źródło komentarza: Dwa busy i darmowa linia. Jakie plany ma Miejski Zakład Komunikacyjny w Zamościu?Autor komentarza: CzarodziejTreść komentarza: Rządzą już rok. Mogli użyć tej swojej czarodziejskiej różdżki z kampanii wyborczej. Jakie podjęli kroki żeby ożywić gospodarkę? Aborcja, związki partnerskie czy invitro? Które z tych pobudziły gospodarke?Data dodania komentarza: 13.11.2024, 21:11Źródło komentarza: Zwolnienia grupowe galopują. Tysiące pracowników na bruk
Reklama