Uroki przyrodnicze można podziwiać, jadąc Ścieżką Rowerową Gminy Zamość, wędrując szlakami pieszymi lub z siodła, przemierzając Ułański Szlak Konny.
Gminę przecinają ważne drogi krajowe: „nr 17” Warszawa – Lwów (z przejściem granicznym w Hrebennem) oraz krajowa „nr 74” do Łucka (z przejściem granicznym w Zosinie). Położenie gminy wokół Zamościa i na ważnych szlakach komunikacyjnych wpływa pozytywnie na rozwój podmiejskich osiedli mieszkaniowych i przedsiębiorczości. Wśród atrakcyjnych terenów inwestycyjnych są m.in. Mokre z rozwojowym lotniskiem Aeroklubu Ziemi Zamojskiej, wokół którego może powstać baza usługowo-turystyczna, hotelowo-gastronomiczno-szkoleniowa, związana z obsługą lotniska; na drugim krańcu gminy są nieruchomości gminne i prywatne w Sitańcu i Sitańcu Wolicy (15 ha), przeznaczone pod bazy, składy, rzemiosło produkcyjne, przemysł, giełdy towarowe, itp.
Warto dodać, że na terenie gminy istnieje spora infrastruktura kolejowa, w tym także stacja przeładunkowa Linii Hutniczej Szerokotorowej Zamość Bortatycze LHS, sprzyjająca wymianie handlowej z krajami Wschodu.
Od 2000 roku funkcję wójta pełni Ryszard Gliwiński. Od 3 lat czynnie wspomaga mieszkańców w samodzielnym decydowaniu o wydatkach funduszu sołeckiego, którego środki są częścią budżetu gminy. Wnioski z pomysłami na przedsięwzięcia mogą składać sołtysi, Rady Sołeckie bądź grupy co najmniej 15 mieszkańców danego sołectwa. W tym celu w sierpniu i wrześniu zwoływane są zebrania wiejskie w każdym z 35 sołectw gminy Zamość.
CZYTAJ TAKŻE: INWESTYCJE GMINY ZAMOŚĆ, KTÓRE ZAPROCENTUJĄ W PRZYSZŁOŚCI
Napisz komentarz
Komentarze