Umowy zostały podpisane w poniedziałek (20 sierpnia) w Ośrodku Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP przy ul. Grygowej w Lublinie.
–Te 8,2 mln zł to pieniądze na sprzęt, który ma przede wszystkim służyć ofiarom wypadków drogowych – powiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. – To są ogromne pieniądze, które wzbogacają jednostki OSP w niemal wszystkich gminach, które aplikowały o środki. Dzięki temu my, jako użytkownicy dróg, możemy czuć się bezpieczniejsi. Wiadomo, że strażacy dziś nie gaszą tylko pożarów, ale jako pierwsi są na miejscu wypadków drogowych. Ten sprzęt będzie dla nich ogromnym wzmocnieniem.
Fundusz Sprawiedliwości – Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej otrzymuje środki, które sądy zasądzają od sprawców przestępstw. Minister sprawiedliwości ma obowiązek przeznaczyć te pieniądze na pomoc pokrzywdzonym, przeciwdziałanie przestępczości oraz pomoc postpenitencjarną. Zmiany ustawowe wprowadzone w 2017 r. pozwoliły na rozszerzenie zakresu działalności Funduszu Sprawiedliwości, m.in. o możliwość wsparcia Ochotniczych Straży Pożarnych. W skali kraju przeznaczono na to ponad 100 mln zł.
W woj. lubelskim nabór wniosków w programie ruszył w czerwcu. Dokumenty składały gminy, które musiały zebrać zapotrzebowanie od OSP ze swojego obszaru, uzyskać zaopiniowanie wniosku u właściwego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej oraz złożyć go w systemie komputerowym i przesłać do Ministerstwa Sprawiedliwości.
Wśród gmin z naszego regionu, które otrzymają dotacje znalazły się, m.in. Aleksandrów, Adamów, Werbkowice, Turobin, Dołhobyczów, Tomaszów Lubelski, Horodło, Trzeszczany, Susiec, Lubycza Królewska, Nielisz, Bełżec, Rachanie, Tereszpol, Biszcza, Tyszowce, Potok Górny, Stary Zamość, Księżpol, Frampol, Uchanie, Tarnawatka, Komarów-Osada, Grabowiec, Zwierzyniec, Krasnobród, Łabunie, Jarczów, Krynice, Hrubieszów, Józefów, Skierbieszów, Zamość, Sitno, Radecznica, Telatyn, Biłgoraj, Miączyn.
Napisz komentarz
Komentarze