Jeśli chodzi o nasze województwo, w kategorii miast na prawach powiatu, a więc 100-procentowo porównywalnych z Zamościem, Hetmański Gród zdeklasował zarówno Chełm (40. miejsce), jak i Białą Podlaską (36. miejsce).
W porównaniu z wynikami z poprzednich lat Zamość awansował, i to dość mocno. W 2014 r.
był na miejscu 18., by przez następne dwa lata plasować się na pozycji 19. Skok o cztery oczka w górę to naprawdę duży sukces, wskazujący z jednej strony na aktywność zawodową mieszkańców, zaś z drugiej – na dobrą lokalną koniunkturę.
– To pokazuje, że odpowiednia atmosfera i stwarzanie możliwości do inwestowania w Zamościu powodują, że dochody mieszkańców zwiększają się, co w konsekwencji oznacza większe dochody w budżecie. I bardzo dobrze, bo miasto powinno być przyjazne nie tylko dla inwestorów i turystów, a także, a raczej przede wszystkim – dla mieszkańców. Dzięki temu staje się bogatsze i wygodniejsze do życia – komentuje prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.
Jak informują autorzy rankingu, przy jego opracowywaniu nie brano pod uwagę dotacji.
„Wpływ dużej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu, ale jest to awans chwilowy (incydentalny) i w związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu – <<zamożność>>” – pisze w najnowszej „Wspólnocie” profesor Paweł Swianiewicz, współautor rankingu.