Ofiary tragicznych zdarzeń z czasów II wojny światowej zostały upamiętnione z inicjatywy Zbigniewa Niżińskiego, prezesa Fundacji "Pamięć, która trwa" z Warszawy. To on uzyskał informacje wskazujące na to, że jesienią 1942 roku w okolicy kościoła na granicy wsi Dorbozy i Olchowiec w gminie Obsza, hitlerowcy dokonali masowej egzekucji Żydów, ukrywanych m.in. przez miejscową ludność.
Niżyński dotarł do świadków, a dodatkowe informacje o zbrodni odnaleziono w archiwach w Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Udało się ustalić, że w listopadzie 1942 roku Niemcy dokonali egzekucji 47 Żydów, których nazwiska nie są jednak znane.
Miejsce tej masowej egzekucji zostało przez gminę i fundację uporządkowane. Postawiono również pomnik, który został oficjalnie odsłonięty w miniony wtorek.
Podczas tej uroczystościekumeniczną modlitwę za pomordowanych odmówili rabin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Yehoshua Ellis, biskup pomocniczy Archidiecezji Lubelskiej Mieczysław Cisło i proboszcz parafii w Obszy ksiądz Paweł Sochacki. Byli też obecni przedstawiciele lokalnych władz z wójtem Andrzejem Plackiem i sekretarzem Grzegorzem Wróblem. W odsłonięciu pomnika brał też udział przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP Jakub Beczek, poczty sztandarowe i delegacje szkół z Olchowca, Babic, Obszy i Zamchu, a także mieszkańcy okolicznych miejscowości. Przybyła ponadto delegacja pracowników przemysłu lotniczego z Izraela.
Napisz komentarz
Komentarze