Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:02
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

W Siemierzu pamięć wciąż żywa

W grudniu 1943 roku żandarmeria niemiecka aresztowała jako zakładników 18 mieszkańców wioski. Nikt z nich nie wrócił już do domu. Mieszkańcy Siemierza nie zapomnieli o tragedii sprzed 73 lat.
W Siemierzu pamięć wciąż żywa

To był mroźny poniedziałek 7 grudnia 1943 roku. Do wioski samochodami przyjechali żandarmi niemieccy. Według relacji Wincentego Kota Niemcy wypędzili ludzi na plac (tu, gdzie obecnie znajduje się kościół). Wybrali 18 mieszkańców.  Załadowali ich na ciężarówkę i wywieźli do Zamościa na Rotundę.

Sześciu z nich: Józefa DziedzicaWładysława Dziedzica, Iwana Gmitera, Michała Karpowicza, Jana Różanieckiego Feliksa Twardowskiego rozstrzelano w sylwestra 1943 roku na Rotundzie. Jedenastu: Stanisława Dziedzica, Józefa Krępla, Czesława Michalskiego, Władysława Porębka, Franciszka Porębka, Alfreda Rosoła, Stanisława Szewczuka, Stanisława Obuchowicza, Stanisława Ulanowskiego, Wojciecha Ulanowskiego i Izydora Urbana – rozstrzelano 1 lutego 1944 roku we wsi Potoczki koło Adamowa. Tomasz Urban, według Wincentego Kota, rozstrzelany został pokazowo w Miączynie.  

Adam Szajkowski, regionalista z Cieszanowa w powiecie lubaczowskim ustalił natomiast, że ci trzej ostatni mieli zginąć właśnie w tej miejscowości podczas zbiorowej egzekucji przeprowadzonej 19 grudnia 1943 roku na żydowskim cmentarzu.

więcej o tych tragicznych wydarzeniach z czasów okupacji przeczytasz w papierowym wydaniu "Kroniki Tygodnia"


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zawisza Ciemny 17.12.2016 04:27
Dzisiaj wiemy, że nie trzeba było spiskować przeciw Niemcom. A mieszkańcy Siemierza wolą pracować u Niemca niż komucha

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama