W lesie przylegającym od wschodu do zabudowań Wólki Łosinieckiej, wzdłuż biegu rzeki Potok Łosiniecki znajdują się "górki". Ludzie często zbierają tam grzyby.
– Ot, pagórek, jak to pagórek – powiadają miejscowi.
To jednak nie są zwyczajne pagórki, ale skupisko bardzo dobrze zachowanych kurhanów. Niektóre z nich mają nawet do 5 metrów wysokości i średnicę 10-15 metrów. Pochodzą z czasów wczesnego średniowiecza. Niegdyś było ich więcej, ale zniknęły bezpowrotnie wskutek eksploatacji piasku.
– Dlatego o takich miejscach trzeba mówić, promować to, co zostało z dziedzictwa tych terenów – podkreśla Magdalena Tereszczuk, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej "Roztocze".
Grodziska, kurhany, fortalicje
Ona i jej mąż Daniel, archeolog z wykształcenia, uznali, że warto zaprezentować szerzej to, o czym wiedzą nieliczni. Wpadli na pomysł wytyczenia Południowo-Wschodniego Szlaku Archeologicznego. Takiego nie ma jeszcze w województwie.
– Może to być ciekawa forma spędzania wolnego czasu. A przy okazji poznawania lokalnej historii. Obecnie jest zapotrzebowanie na nowoczesną turystykę historyczną – mówi Magdalena Tereszczuk.
Wytypowali 40 obiektów, które nanieśli na mapę. To grodziska w Suścu, Machnowie Starym i Lubyczy Królewskiej, Jurowie i Gródku (gm. Jarczów), Białej Górze tzw. Medno (gm. Tomaszów Lubelski), Czermnie (gm. Tyszowce), Posadowie (gm. Telatyn) i Rzeplinie (gm. Ulhówek). Na szlaku znalazło się także fortalicje: w Tomaszowie Lubelskim, Typinie, Kolonii Gródek, Podlodowie, Wierzbicy, Łaszczowie, Niemirówku, Nowosiółkach, Wasylowie Wielkim, Ulhówku, Krynicach, Wożuczynie i Tyszowcach. A także kurhany wWólce Łosinieckiej, Łosińcu, Suścu i Nowinach (gm. Susiec), Typinie, Klekaczu, Rudzie Żelaznej i Ulowie (gm. Tomaszów Lubelski), Lubyczy Królewskiej, Koziej Woli (gm. Wożuczyn), Wierszczycy i Nedeżowie w (gm. Jarczów), Rzeczycy, Hubinku i Krzewicy (gm. Ulhówek) oraz Posadowie (gm. Telatyn). Jest też kilka innych obiektów.
Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia
Napisz komentarz
Komentarze