Komisarz Wyborczy w Zamościu wydał postanowienia w sprawie zwołania pierwszych sesji rad powiatów oraz rad gmin kadencji 2018-2023. W powiecie biłgorajskim wszystkie odbędą się 21 listopada. Podczas pierwszych sesji zostaną wręczone zaświadczenia o wyborze na radnych, poza tym radni, wójtowie i burmistrzowie złożą ślubowanie. Zaplanowano też wybory przewodniczących oraz zastępców przewodniczących rad.
Po pierwszych sesjach będzie wiadomo, z którymi radnymi włodarzom będzie bardziej po drodze. Warto przypomnieć, że wójt samodzielnie podejmuje działania i wykonuje czynności z zakresu realizacji zadań gminy. Ale część z nich jest determinowana uchwałami rady gminy, którymi wówczas wójt podlega. Wiele więc zależy od współpracy na linii wójt–rada. Z kim w nowej kadencji będą współdziałać wójtowie i burmistrzowie z powiatu biłgorajskiego?
Jak puzzle
W Radzie Miasta Biłgoraja zasiądzie 10 przedstawicieli PiS, 8 mandatów przypadło KWW Janusza Rosłana, a 3 zdobył KWW Biłgoraj XXI. Radni PiS nie mają w 21-osobowej radzie większości, dlatego na razie nie wiadomo, czy będą grać w niej pierwsze skrzypce. Języczkiem u wagi jest trzech radnych KWW Biłgoraj XXI na czele z kandydatem tego komitetu na burmistrza Jackiem Piskorskim, którzy mogą wejść w koalicję tak z PiS, jak i z komitetem burmistrza Rosłana. Rozmowy trwają.
Jak wygląda sytuacja w innych miastach i gminach (wszędzie w radach zasiada 15 osób)? W Tarnogrodzie burmistrzem został startujący z własnego komitetu Paweł Dec, który w drugiej turze wygrał z dotychczasowym włodarzem miasteczka Eugeniuszem Stróżem. Nowy burmistrz elekt będzie miał w radzie 7 swoich przedstawicieli, którzy uzyskali mandat z KWW Pawła Deca. To za mało w 15-osobowej radzie, żeby mieć komfort rządzenia. Z kim radni nowego burmistrza wejdą w koalicję? Po 2 mandaty maja w radzie PiS i KWW Aleksandry Wilczyńskiej-Siciarz, natomiast 4 radnych ma KWW "Edukacja, Praca, Rozwój", z którego startował dotychczasowy burmistrz.
Napisz komentarz
Komentarze