Szpitalny Oddział Ratunkowy powstał w miejscu dotychczasowej Izby Przyjęć. Dobudowano też nowy obiekt o powierzchni 700 mkw. i garaże dla karetek pogotowia. Oddział wyposażono w nowoczesny sprzęt: aparaty RTG, EKG, ultrasonograf, kardiomonitory, kardiostymulatory, specjalistyczne łóżka, respiratory, stół operacyjny i stoły zabiegowe. Dumą jest 64-rzędowy rezonans i pracownia tomografii komputerowej.
– Nasz tomograf komputerowy pozwala na wykonywanie wszystkie badań – podkreśla Andrzej Kaczor, dyrektor naczelny SP ZOZ w Tomaszowie Lubelskim.
W ramach inwestycji, obok Zespołu Szkół nr 1 powstało lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, przystosowane do całodobowych lądowań i startów.
– Lądowisko jest przejęte przez Krajowy Zarząd Lotnictwa, gotowe do przyjmowania śmigłowców. SOR jest w trakcie rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym, myślę, że od 1 stycznia rozpocznie działalność po podpisaniu umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia – zapewnia dyrektor Andrzej Kaczor.
Uruchomienie SOR-u podniesie prestiż tomaszowskiego szpitala. A przede wszystkim będzie korzystne dla pacjentów, nie tylko z powiatu tomaszowskiego, ale także dużej części powiatu hrubieszowskiego, biłgorajskiego i lubaczowskiego. Ułatwi szybką diagnozę pacjentów, co jest najważniejsze przy działaniach ratowniczych. Lądowisko pozwoli natomiast na niezwłoczny transport do specjalistycznych szpitali w Lublinie, Łęcznej czy do innych wyspecjalizowanych jednostek w kraju. Jak podkreśla dyrektor szpitala, to ważne, bo o życiu i zdrowiu decyduje często każda minuta.
Inwestycja kosztowała 16,5 mln zł, z czego 8,1 mln zł to środki zewnętrzne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Dzięki powstaniu SOR-u, zatrudnienie w szpitalu ma wzrosnąć o ponad 10 osób, głównie ratowników medycznych i pielęgniarki.
Napisz komentarz
Komentarze