Po raz pierwszy na próbie spotkały się w 2008 roku. Zespół tworzyło 11 pań, głównie z Koła Gospodyń Wiejskich. Nazwały się "Ale babki". Na scenie zadebiutowały 19 stycznia 2010 roku podczas III Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Tyszowcach.
W marcu 2011 do zespołu dołączyli mężczyźni. Bo była taka potrzeba.
– Trzeba było zaśpiewać piosenkę "Zocha". Pojawił się problem, kto ma zaśpiewać kwestię Macieja męskim głosem. Z kłopotu wybawiła nas Marysia Wiśniewska, która do śpiewania namówiła męża Andrzeja – mówi Anna Bratek.
Potem śpiewać z kobietami zaczęli inni mężczyźni. I wtedy zespół zmienił nazwę, na "Ale babki plus". Razem z innymi kołami gospodyń wiejskich, prowadzonymi wtedy przez Krzysztofa Kozaka, wystawił spektakl teatralny "Wieczór andrzejkowy u Kowalczukowej". Spektakl nagrodzony został drugim miejscem w Międzypowiatowym Przeglądzie Teatru Wsi Polskiej w Wołajowicach.
Kolejnym udanym przedsięwzięciem było widowisko plenerowe "Noc świętojańska w Mikulinie", do którego scenariusz także napisał Krzysztof Kozak. W tym przedstawieniu udział brały również inne zespoły z gminy – z Tyszowiec, Klątw, Mikulina.
Potem jednak zespół usamodzielnił się i zmienił nazwę na "Dominanta", bardziej poważną, zaczerpniętą z terminologii muzycznej.
Napisz komentarz
Komentarze